Magazyny wracają do miast

Cresa Polska

Operatorzy e-commerce, kurierzy oraz małe i średnie firmy potrzebują nowoczesnych magazynów zlokalizowanych blisko centrów miast. Nic więc dziwnego, że coraz więcej deweloperów chce inwestować w Small Business Units – mówi Jowita Spiżarska, doradca w Dziale Powierzchni Magazynowych i Przemysłowych w firmie Cresa Polska.

Small Business Units to parki magazynowe, powstające w dobrze wyeksponowanych lokalizacjach miejskich. Minimalne moduły, które można wynająć w SBU zaczynają się już od 400 m kw. Dla porównania w przypadku Big Boksów jest to ok. 2,5 tys. m kw., w zależności od siatki słupów.

Małe formaty są najczęściej budowane i aranżowane wg wymagań klienta oraz wykończone w wysokim standardzie. Powstają w biznesowych częściach miast, w pobliżu dużych arterii komunikacyjnych oraz przystanków komunikacji miejskiej. W ramach miejskich parków magazynowych powstają również powierzchnie biurowe oraz wystawiennicze. Najemcy mogą liczyć na wysoki poziom obsługi: ze sprzątaniem, odśnieżaniem, pomocą w aranżacji i przebudowie wnętrz. Zaletę SBU stanowi też możliwość łączenia modułów, dzięki czemu firma może wynająć tyle metrów, ilu potrzebuje.

Grono potencjalnych klientów jest szerokie. Przede wszystkim jednak rozwój miejskich parków logistycznych napędza dynamicznie rozwijający się handel internetowy. Firmy sprzedające za pośrednictwem tego kanału dystrybucji szukają sposobów na zoptymalizowanie kosztów i skrócenie łańcuchów dostaw. Branża e-commerce dąży do maksymalnego skrócenia czasu dostawy, a można to osiągnąć, magazynując towar blisko kontrahentów.

Powierzchnie SBU dostosowuje się do przechowywania najbardziej wymagających produktów, m.in. leków i żywności o krótkim okresie przydatności. W ramach tych formatów powstają także showroomy, w których można obejrzeć ekspozycję lub odebrać towar zamówiony online.

Klientem deweloperów budujących parki w systemie SBU są ponadto start-upy, firmy kurierskie oraz duże centra dystrybucyjne, potrzebujące wsparcia w postaci małych hal zlokalizowanych w miastach. Z miejskich magazynów korzystają również małe i średnie przedsiębiorstwa handlowe oraz handlowo-produkcyjne, które rozwijają swoją działalność w regionie. Elastyczne możliwości aranżacji powierzchni magazynowej i biurowej umożliwiają utrzymanie dobrej komunikacji między działem produkcyjnym, magazynowym, logistycznym, administracyjnym, marketingowym i sprzedażowym.

Małe formaty magazynowe w granicach miast powstają od wielu lat. Dopiero od niedawna jednak można zaobserwować boom na tym rynku. Szczególnie dużo SBU powstaje w Warszawie. Zaledwie kilka tygodni temu deweloper Ideal Idea, prekursor SBU w Polsce, sfinalizował zakup terenu pod kolejną inwestycję magazynowo-biurową. Ideal Idea City Park będzie miał 19,5 tys. m kw. powierzchni i powstanie na 4,5-ha działce – na granicy Warszawy i Raszyna.

Rozwój w kierunku SBU planują najwięksi gracze na rynku nowoczesnej powierzchni magazynowej. Obecnie firma Panattoni buduje 2 tego typu obiekty w Warszawie i Wrocławiu. W Łodzi, oprócz Panattoni, inwestuje 7R, a w Poznaniu – Prologis, MLP i Luvena. Nowe inwestycje w najbliższych latach powstaną też na Śląsku, w Trójmieście, Szczecinie i Kielcach. Ziemie pod nie są o wiele droższe niż poza granicami miast, co ma wpływ na ceny najmu. Budowanie SBU jest też bardziej kosztowne niż Big Boksów, szczególnie w przypadku części biurowej. Coraz większe zainteresowanie miejskimi parkami oraz ich wysoki poziom wynajęcia pokazują jednak, że klienci potrzebują tego typu powierzchni i są gotowi za nią zapłacić.