Transport i Spedycja

Poczta Polska i poczta w Chinach – wstępne porozumienie. Możemy być hubem na Europę

25 września 2017

Poczta Polska podpisała wstępne porozumienie z chińską organizacją pocztową China Post Group. Polska i chińska poczta będą współpracować w drogowym tranzycie poczty międzynarodowej. W myśl negocjowanego porozumienia, to z naszego kraju przesyłki doręczane z Chin mają podróżować samochodami Poczty Polskiej do innych krajów europejskich. Polska ma szansę stać się ważnym punktem między Chinami a Europą, na czym skorzysta nasz przemysł, w tym małe firmy.

W dniach 21 i 22 września trwały negocjacje między zarządem Poczty Polskiej a reprezentantami chińskiej organizacji pocztowej China Post Group. Dotyczyły porozumienia o współpracy między polską i chińska pocztą, którego przedmiotem jest przewóz przesyłek pocztowych z Chin do Polski – do miejscowości Małaszewicze – skąd Poczta Polska ma swoimi samochodami rozwozić je dalej do innych krajów Europy.

Negocjacje zakończyły się podpisaniem wstępnego porozumienia w sprawie usług transportu lądowego na tranzyt poczty międzynarodowej z Chin do Polski, a z Polski – do innych docelowych krajów europejskich.

Wiceminister infrastruktury i budownictwa Kazimierz Smoliński, który spotkał się z chińską delegacją 22 września 2017r., entuzjastycznie wypowiadał się o tym postępie współpracy między Pocztą Polską a China Post Group. Podczas późniejszego spotkania w MIB podkreślił, że dzięki niemu Polska może stać się ważnym punktem między Chinami a państwami europejskimi, a być może powinna także zostać hubem logistycznym dla handlu elektronicznego.

Wiceminister zauważył, że pośrednictwo Poczty Polskiej w handlu z Chinami będzie korzystne dla polskich firm, w tym dla małych przedsiębiorstw handlowych i produkcyjnych. Dzięki udostępnionej przez pocztę platformie e-commerce i oferowanym przez nią możliwościom marketingowym, firmy te zyskają dostęp do chińskiego rynku.

Ekspansja zagraniczna Grupy Poczty Polskiej to jeden z trzech filarów nowego planu rozwojowego tej organizacji.

Więcej informacji: Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa