Supply Chain

Kolejki w rosyjskich portach wskutek kontroli przeciw oszustwom

2 października 2017

Nawet o półtorej godziny dłużej może trwać oczekiwanie na odprawę celną kontenerów w rosyjskich portach. Rosjanie wprowadzili ścisłe kontrole w celu wykrywania nieprawidłowo zgłoszonych ładunków.

Federalna Służba Celna Rosji, w obliczu rosnącej liczby przeważonych lub źle zgłoszonych ładunków przewożonych w kontenerach przez rosyjskie porty bałtyckie, wprowadziła zaostrzone kontrole w celu wykrywania oszustw. Obecnie kontrolowany jest niemal każdy kontener, co znacznie wydłużyło czas oczekiwania na odprawę w portach takich, jak Sankt Petersburg i Ust-Ługa.

Jak pisze Eugene Garden z portalu JOC.com, częstym powodem nieprawidłowego zgłaszania kontenerów jest to, że rosyjscy nadawcy towarów chcą, by ich lokalne produkty takie jak odzież, obuwie, sprzęt czy zabawki, były traktowane jako wysokojakościowe produkty importowane.

Sytuacja w rosyjskich portach jest warta śledzenia zwłaszcza w obliczu trwającego obecnie Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja 2014-2020. Jednym z punktów tego programu jest wspólny rozwój systemów transportu intermodalnego.

Źródła:

Garden, Eugene.2017. „Russian crackdown on misdeclared goods delays cargo”. JOC.com. (https://www.joc.com/port-news/european-ports/russian-crackdown-misdeclared-goods-delays-cargo_20170929.html) (data pobrania 2.10.2017)

“Program współpracy Transgranicznej Polska-Rosja 2014-2020”. (http://www.plru.eu/pl/pages/1) (data pobrania 2.10.2017)

AM