Inteligentne Technologie

UPS dołącza do technologii blockchain

13 listopada 2017

UPS, jeden z globalnych liderów logistycznych, dołączył do organizacji BiTA, zajmującej się wdrażaniem technologii blockchain w transporcie ładunków. Supernowoczesna metoda digitalizacji i przechowywania danych pomoże zwiększyć transparentność i efektywność usług.

Przedstawiciele firmy UPS potwierdzili, że firma została członkiem forum Blockchain in Trucking Alliance (Alians na rzecz Blockchain w Transporcie Ciężarowym), którego zadaniem jest wypracowanie standardów i narzędzi edukacyjnych potrzebnych do wdrażania technologii blockchain w przewozie towarów.

Blockchain to supernowoczesna, cyfrowa baza danych służąca do przechowywania informacji zorganizowanych w zabezpieczone kryptograficznie bloki połączone w łańcuchy.

Jednym z zastosowań blockchain, z których może skorzystać UPS, jest możliwość digitalizacji usług celnych świadczonych przez tę firmę. Nowa technologia może poprawić niezawodność tych usług, zmniejszyć liczbę analogowych dokumentów i procesów administracyjnych i usprawnić komunikację między UPS, klientami a rządowymi organami celnymi.

Nie jest to jednak oczywiście jedyny sposób wykorzystania blockchain w logistyce – mówi się o tym, że wzrost popularności tej technologii może radykalnie zmienić branżę. Więcej informacji można przeczytać w premierowym numerze „Logistics Manager” (E. Frankowski, „Zdecentralizowane zarządzanie przez blockchain”; H. Haswell, M. C. Storgard, „Transgraniczny łańcucyh dostaw blockchain”).

AM