Magazyn

Logistyczne trendy w USA: będzie wzrost na rynku magazynowym?

11 stycznia 2018

W ostatnich dniach publikowaliśmy noworoczne podsumowania z polskiego rynku logistycznego. Wiele z nich przedstawiało się optymistycznie. A jak to wygląda za oceanem? W Stanach Zjednoczonych rynek magazynowy również ma przed sobą korzystne perspektywy a my, pomimo różnic ekonomicznych, możemy skorzystać na obserwacji trendów w logistyce, które dostrzegają amerykańscy analitycy.

 

Jak pisze Patrick Burnson z portalu Supply Chain Management Review, budynki magazynowe, niegdyś “brzydkie kaczątko” rynku nieruchomości, obecnie stają się atrakcyjnym przedmiotem inwestycji zarówno dla deweloperów, jak i nabywców. Prognozy dla USA na 2018 rok przewidują małą ilość pustostanów i duży popyt na powierzchnię magazynową. To wszystko pomimo klęsk żywiołowych, które na przestrzeni ostatnich miesięcy dotknęły kontynent (pisaliśmy o nich we wrześniu).

 

Według ekspertów z międzynarodowej firmy doradczej JLL, jest pięć powodów dla amerykańskiego optymizmu magazynowego. Pierwszy z nich to nadzieja na uchwalenie nowych przepisów nt. infrastruktury, dostosowanych do zmieniającej się rzeczywistości logistycznej. Drugim jest ciągły wzrost w branży e-commerce (obecnie 9 proc. całej sprzedaży w USA, w nadchodzących latach ma wzrosnąć do 14 proc.), z którym wiąże się popyta na nowe centra dystrybucyjne.

 

Trzeci powód do radości według JLL to tendencja w amerykańskiej miejskiej logistyce, by przesuwać lokalizacje magazynowe bliżej konsumentów i rozwijać przestrzeń magazynową „ostatniej mili”. To ciekawie kontrastuje z ostatnimi prognozami PMR Consulting & Research dla polskiej logistyki, o których niedawno pisaliśmy, a które mówiły o trendzie budowania wielkich magazynów w odległych lokalizacjach w związku z coraz szybszymi środkami transportu).

 

Czwarta przyczyna optymizmu to duże zainteresowanie ze strony inwestorów, będące skutkiem tego, że inwestycje w nieruchomości o charakterze przemysłowym są nadal uważane za opłacalne. I wreszcie, roboty – rosnąca automatyzacja magazynów i całego łańcucha dostaw zmienia oblicze logistyki, a dla dotrzymania kroku zmianom potrzebne są nowe rozwiązania i nowe przestrzenie.

 

Więcej na: Supply Chain Management Review 

 

AM