Prawo i Finanse

UTA zapowiada urządzenie do opłat drogowych w całej Europie

26 stycznia 2018

UTA, emitent kart paliwowych i dostawca usług dla transportu, wprowadzi w lutym 2018 nowe urządzenie do opłacania myta, działające w europejskim systemie EETS (European Electronic Toll Service). Na razie rozwiązanie obejmie osiem systemów w siedmiu krajach (w tym w Polsce), z czasem będą dołączać kolejne systemy.

Jak wyjaśnia Volker Huber, CEO w UTA, wprowadzenie nowego urządzenia do opłat drogowych realizuje cel UTA, jakim jest usprawnienie mobilności klientów firmy.

Nowe, mające docelowo działać w całej Europie rozwiązanie do poboru opłat drogowych, umożliwi firmom stosowanie tylko jednego urządzenia pokładowego  w obszarze działania EETS. UTA jako usługodawca przejmie zadania takie, jak administrowanie, rozliczanie i aktualizacja usług.

Klienci będą potrzebowali tylko jednej umowy, obowiązującej we wszystkich europejskich systemach opłat drogowych

– wyjaśnia Huber.

Nowe urządzenie pokładowe (na zdj.) jest efektem współpracy UTA z firmą Telepass, dostawcą elektronicznych systemów poboru opłat.

Rozwiązanie EETS od UTA obejmie początkowo osiem systemów opłat drogowych w następujących krajach: Austria, Włochy, Belgia (system ViaPass i tunel Liefkenshoek), Hiszpania, Francja, Portugalia oraz Polska (A4).

Dołączenie kolejnych europejskich systemów myta, włącznie z niemieckim, ma nastąpić automatycznie w drugiej połowie 2018r. poprzez zdalną aktualizację urządzeń.

Szczegóły odnośnie do nowego systemu można poznać, kontaktując się z firmą UTA. W najbliższym czasie na stronie internetowej www.uta.pl zostanie też uruchomiona wstępna rejestracja.

AM

Źródło: UTA