Magazyn

Technologie w magazynach Raben

1 lutego 2018

Na łamach portalu często piszemy o nowych technologiach przydatnych w logistyce. Ty razem podpatrujemy rozwiązania, które stosuje w swoich magazynach firma Raben Polska. Może znajdą Państwo coś, z czego warto wziąć przykład we własnych przedsiębiorstwach?

Do zarządzania magazynem, jak podaje informacja na stronie firmy, Raben wykorzystuje system informatyczny WMS Red Prairie, dzięki któremu dane są utrzymywane w uporządkowany i hierarchiczny sposób a analizy i optymalizacja prac odbywać się mogą w sposób ciągły; możliwa jest też kontrola i zarządzanie z poziomu komputera, w oparciu o raporty i wskaźniki wydajnościowe.

W codziennej pracy magazyniera Raben pomocą są mobilne terminale podłączone do skanera pierścieniowego (mogą być noszone na przedramieniu), przenośne drukarki, które mogą być zamontowane np. na wózkach widłowych oraz czytniki kodów kreskowych.

Zautomatyzowane są również linie pakujące, przesyłające i foliujące towar w Raben. Firma stosuje linie grid pickingowe, zautomatyzowane linie foliujące oszczędzające folię i optymalizujące pakowanie oraz aluminiowe taśmociągi teleskopowe, sterowane za pomocą pulpitu umiejscowionego na ruchomej platformie i umożliwiające dostarczenie produktu z magazynu wprost na rampę załadunkową.

Wagę i wymiary towarów w magazynach Raben mierzy urządzenie o nazwie Cubiscan. Jest to system dokonujący pomiarów małych przedmiotów za pomocą podczerwieni, natomiast większych, wykorzystując czujniki ultradźwiękowe. Informacje o zważonych i zmierzonych przedmiotach przekazywanie są do systemu zarządzania gospodarką magazynową (wspomniany WMS).

Do głosowej komunikacji z maszynami w magazynach firmy stosowana jest technologia Voice Picking. Pracownik idący skompletować towar otrzymuje od VP komunikat, gdzie ma się skierować i głos prowadzi go do tej lokalizacji. Następnie urządzenie komunikuje mu, co ma pobrać i w jakiej ilości. Urządzenia VP składają się z zestawu słuchawkowego i mobilnego komputera sterowanego za pomocą mowy. W zaawansowanych modelach informacje na temat zleceń przesyłane są za pośrednictwem sieci WLAN (ewentualnie UMTS) z systemu zarządzania magazynem do terminali, gdzie następnie zamieniane są w głos.

AM

 

Więcej: Raben Polska