Prawo i Finanse

Logistycy: Brexit niestraszny rynkom wschodzącym

16 lutego 2018

Wyjście Wielkiej Brytanii z UE, popularnie zwane Brexitem, prawdopodobnie nie zaszkodzi gospodarkom wschodzącym (takim, jak Chiny, Indie czy Zjednoczone Emiraty Arabskie – przyp. red.), a może nawet im pomoże – sugerują menedżerowie światowych firm logistycznych w ankiecie przeprowadzonej przez firmę Agility.

Wyniki ankiety, przeprowadzonej wśród 500 menedżerów, to część Indeksu Logistycznego Rynków Wschodzących Agility na 2018 (Agility Emerging Markets Logistics Index 2018).

Jest to coroczny ranking 50 czołowych rynków wschodzących, ocenianych według czynników ważnych dla operatorów logistycznych, spedytorów, armatorów i przewoźników lotniczych. Czynniki te to wielkość, potencjał ekonomiczny, infrastruktura, połączenia transportowe i warunki biznesowe.

Blisko 45 proc. respondentów uznało, że rynki wschodzące nie odczują negatywnych skutków Brexitu. Ponad 25 proc. stwierdziło, że nadal będą zyskiwać, co oznacza, że niektórzy specjaliści w branży uważają wyjście Wielkiej Brytanii z Unii za katalizator nowych umów handlowych dla krajów wschodzących. Tylko 12 proc. odpowiedziało, że Brexit może się dla rynków wschodzących okazać szkodliwy.

Wyniki pokazują zmianę w nastawieniu branży logistycznej. Jeszcze rok temu niemal 69 proc. ankietowanych obawiało się, że wynik brytyjskiego referendum wpłynie na ogólnoświatową wymianę towarową i może być zagrożeniem dla wolnego handlu.

Polska, choć przez niektóre rankingi nadal klasyfikowana jako zaawansowany rynek wschodzący, nie zaś rynek rozwinięty  (przykładem ranking FTSE z 2017 r., jakkolwiek znaleźliśmy się w grupie rynków, które wkrótce mogą zostać przemianowane na rynki rozwinięte – FTSE 2017, str. 10), nie znalazła się w grupie 50 krajów wymienionych w analizie Agility. Warto jednak zauważyć, że pojawiamy się w tym raporcie na liście krajów, w których ankietowani menedżerowie chcieliby dokonywać ekspansji (p. indeks Agility, str. 88)

AM

Źródła:

Agility

Pełny tekst Indeksu Logistycznego Rynków Wschodzących Agility: http://www.agilitylogistics.com/EN/About-Us/Documents/Agility-Emerging-Markets-Logistics-Index-2017.pdf

Raport FTSE z 2017 r.: http://www.ftse.com/products/downloads/FTSE-Country-Classification-Update_latest.pdf