Supply Chain

Badania DPD: więcej zakupów międzynarodowych

1 marca 2018

Z badań DPDGroup Barometer E-shopper 2017 wynika, że ze sklepów internetowych zlokalizowanych poza rodzimymi krajami skorzystało już 54% europejskich nabywców (wzrost o 2 punkty proc. w stosunku do roku 2016).

Zakupy międzynarodowe są szczególnie popularne na Łotwie (86%), w Portugalii (83%), Chorwacji (81%) i Szwajcarii (80%). Mieszkańcy krajów o dużym rynku i popycie wewnętrznym, takich jak Niemcy, Wielka Brytania czy Polska, korzystają z zagranicznych stron rzadziej.

Kierunek – Azja

Najpopularniejszymi produktami zamawianymi na zagranicznych witrynach są ubrania, elektronika, kosmetyki i obuwie. Najczęściej poszukiwanymi produktami, są te, które mimo doliczenia kosztów przesyłki są tańsze niż w kraju, oraz przedmioty trudno dostępne.

Z badań wynika, że zainteresowanie zakupami w europejskich e-sklepach utrzymuje się rok do roku na mniej więcej tym samym poziomie (67% w 2017 vs. 69% rok wcześniej). Wyraźnym trendem jest wzrost zakupów w krajach pozaeuropejskich, szczególnie w Chinach (4% więcej niż w ubiegłym roku). W Polsce już 44% osób kupujących za granicą zdecydowało się na zakupy z Chin (wzrost aż o 8% w porównaniu do roku 2016).

Duży potencjał

Zakupy międzynarodowe mają znaczny potencjał wzrostu, na co wskazuje gotowość 31% internautów, którzy do tej pory nie dokonali zakupów na zagranicznych stronach, do skorzystania z tej oferty. Pomimo stale zwiększającej się popularności międzynarodowych e-zakupów, europejscy konsumenci zwracają uwagę na następujące bariery: dodatkowe opłaty, mało intuicyjna procedura zwrotów czy zbyt długi czas dostawy.

Terminowa i szybka dostawa zamówionych produktów to cały czas ważny element układanki składającej się na sukces międzynarodowych e-zakupów. Europejczycy cenią sobie także komfort związany z doręczaniem produktów do miejsca zamieszkania. DPD, jako druga pod względem wielkości sieć kurierska w Europie, zapewnia szybką i bezpieczną obsługę paczek międzynarodowych.

– mówi Rafał Nawłoka, Prezes Zarządu DPD Polska.

 

Badanie DPDgroup Barometr E-shopper przeprowadziła firma Kantar TNS w okresie od 1 czerwca do 3 lipca 2017 r. Próby przeprowadzono online wśród  prawie 23 tys. respondentów z 22 krajów Europy (Austria, Belgia, Chorwacja, Czechy, Estonia, Francja, Niemcy, Węgry, Irlandia, Łotwa, Włochy, Litwa, Holandia, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Hiszpania, Szwajcaria, Wielka Brytania, Rosja).

Badaniem objęto wyłącznie internautów powyżej 18 roku życia, którzy od stycznia 2017 roku złożyli i otrzymali co najmniej jedno zamówienie online. 

Źródło: DPD