Magazyn

Sposoby na ekologiczną logistykę

5 kwietnia 2018

W ramach strategii ograniczania zużycia energii, DPD Polska zmodernizowała sortownię w Gdańsku, instalując w magazynie i wokół niego energooszczędne oświetlenie LED. Ale to nie jedyny pomysł firmy na ekologiczną logistykę. Rowery kurierskie, budowa dróg z odpadów węgla, biomasa zasilająca fabrykę słodyczy – to tylko jedne z nich.

LEDy w Gdańsku to nie pierwsza inicjatywa firmy niwelująca wpływ działalności logistycznej na środowisko naturalne. DPD, która za cel postawiła sobie zredukowanie poziomu dwutlenku węgla przed 2020 r. o 10% na każdą paczkę i osiągnęła go już w 2017 r., systematycznie wymienia flotę na nowsze, bardziej ekologiczne samochody.

Włącza też do niej auta i rowery elektryczne, które zmniejszają uciążliwość ruchu kołowego w centrach miast. Pojazdy elektryczne DPD jeżdżą w Gdyni i w Katowicach, a w warszawskiej dzielnicy biznesowej przy ul. Wołoskiej można spotkać elektryczne rowery z logo firmy.

Dowodem na skuteczność firmy w redukcji CO2 jest tzw. raport o postępie dla United Nations Global Compact. Wynika z niego, że w 2016 r. zaangażowanie DPD w utrzymanie neutralności dla środowiska było wyniosło 5% europejskiego rynku dobrowolnego offsetu węglowego.

Jeden z projektów kompensacyjnych zrealizowany we współpracy z firmą EcoAct, realizowany w Polsce, polega na wykorzystywaniu odpadów węglowych z elektrociepłowni do budowy dróg. Ostatnio grupa zadecydowała o wsparciu projektu wykorzystania biomasy jako paliwa w jednej z brazylijskich fabryk słodyczy. Ponadto DPDgroup kompensuje emisję CO2 poprzez wsparcie projektów energetycznych w Niemczech, Czechach, Wielkiej Brytanii, Turcji, Indiach i Brazylii.

Źródło: DPD, red. AM