Magazyn

Magazyny w Chlebni: przestronnie i odpowiedzialnie

13 kwietnia 2018

6 kwietnia Raben Logistics Polska otworzyła nowy oddział w Chlebni w gminie Grodzisk Mazowiecki. Dwa magazyny oraz biurowiec zapewniają większą przestrzeń dla operacji firmy na rynek warszawski i ogólnokrajowy. Są też wyposażone w rozwiązania chroniące środowisko i zapewniające bezpieczeństwo.

Powstały dwa magazyny klasy A o łącznej powierzchni 42.000 m2, dostosowane do przechowywania ok. 50.000 palet. Oddział zatrudnia ponad 300 osób i średnio miesięcznie jest w stanie obsłużyć  ponad 85.000 przesyłek. Do nowych magazynów w Chlebni został przeniesiony oddział, który wcześniej rezydował w Grodzisku Mazowieckim. Jak wyjaśnia Jolanta Sawińska, dyrektor regionu, Raben Logistics Polska, w starym oddziale w Grodzisku Mazowieckim firmie było już trochę ciasno.

Nowopowstały oddział w Chlebni to dwa odrębne obiekty magazynowe: tzw. magazyn niski przeładunkowy (cross-dock) o powierzchni ok. 8000 m², oraz magazyn wysokiego składu o powierzchni 34 000 m2, będący w stanie pomieścić ok 50 000 palet. Inwestycja została zrealizowana przez Panattoni Europe.

Trzy szyte na miarę budynki, w tym jeden cross-dock o łącznej powierzchni ponad 42,5 tys. m kw. to najnowsza realizacja Panattoni Europe dla Raben Logistics Polska. Powstały one w ramach jednej z najbardziej strategicznych lokalizacjach – w Panattoni Park Grodzisk III. Kompleks zlokalizowany jest w pobliżu węzła Grodzisk Mazowiecki, autostrady A2 oraz przy planowanej obwodnicy Grodziska Mazowieckiego. Jest to kluczowe miejsce dla klientów koncentrujących się na logistycznej obsłudze zarówno rynku warszawskiego, jak i krajowego. Dlatego cieszę się, że mogliśmy zaproponować naszemu wieloletniemu klientowi tak dogodną lokalizację.

– mówi Marek Dobrzycki, Managing Director, Panattoni Europe.

Codziennie obiekt jest w stanie obsłużyć ponad 4000 przesyłek i przyjąć, wyładować oraz załadować ok. 265 samochodów. Dodatkowo w nowej lokalizacji mieści się budynek biurowy o powierzchni użytkowej 2.600 m2 oraz parking wyposażony w 214 miejsc dla samochodów osobowych i 65 miejsc dla pojazdów ciężarowych. Łączne zatrudnienie w Chlebni to obecnie 315 osób w biurze i magazynie, oddział współpracuje z 60 przewoźnikami, którzy zatrudniają 279 kierowców.

Janusz Anioł, Dyrektor Generalny Raben Logistics Polska, wyjaśnia:

Zdecydowaliśmy się wybrać taką lokalizację nowego oddziału ze względu na strategiczne położenie i infrastrukturę dostosowaną do potrzeb inwestorów oraz przychylną politykę lokalnych władz. (…) Nowa inwestycja stanowi ponad 40% powierzchni magazynowej Raben Logistics Polska w regionie mazowieckim.

W Chlebni wykorzystano rozwiązania ograniczające zużycie prądu, gazu i wody. Magazyny zostały wyposażone w oświetlenie LED, a świetliki zapewniają dostęp do światła dziennego. Zastosowano też służące do ogrzewania nowoczesne promienniki gazowe. Z kolei biurowiec posiada wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. W obiekcie zapewniona jest też odpowiednia ilość hydrantów, odpowiadająca rozkładowi regałów, co zwiększa bezpieczeństwo przeciwpożarowego.

Dla większego bezpieczeństwa zainstalowano też sygnalizację świetlną przy wszystkich dokach – rampach załadowczych. Informuje ona zarówno o tym, która rampa jest dostępna, jak i o tym, kiedy kierowca może bezpiecznie odjechać spod rampy po skończonym załadunku.

Źródło: Raben, red. AM