Supply Chain

Przewóz palet nie tylko dla gigantów

16 kwietnia 2018

W Polsce od roku działa nowy dostawca palet – Palletways. Na jego rozwiązaniach mogą skorzystać małe i średnie firmy transportowo-logistyczne, które miały dotąd problem z odpowiednio tanim i szybkim nadaniem przesyłki niewymiarowej lub złożonej z małej liczby palet.

Obecnie przewóz hurtowych ilości standardowych palet jest zdominowany przez dużych operatorów logistycznych, natomiast mniejsi klienci skazani są na wysokie stawki, długie terminy dostaw i problemy z nadawaniem przesyłek niewymiarowych, gdyż dla dużych operatorów zlecenia po kilka palet są nieopłacalne a lokalne firmy transportowe mają problem z taką organizacją transportu, by samochody nie jeździły na pusto.

Palletways organizuje usługi transportowe tak, by przewoźnik miał dostęp do większej ilości zleceń, obsługując trasy położone wyłącznie w swoim regionie. Dzięki temu mali i średni klienci mając dostęp do szybkiego i taniego transportu a firmy transportowe mogą zoptymalizować przewóz ładunków i poszerzyć zasięg sprzedaży.

Jeśli wyobrazimy sobie Polskę jako tort dzielony między kilkadziesiąt firm transportowych, to każda z nich obsługiwać będzie przewozy w swoim „kawałku” – rejonie – i codziennie dostarczać palety do centralnego lub regionalnego magazynu. Wszystkie palety trafią do głównego hubu Palletways, gdzie w godzinach nocnych odbywać się będą przeładunki.  Firma transportowa zarobi tym więcej, im więcej przesyłek „wypuści” poza swój region, obsługując jednocześnie zlecenia z innych regionów. Centralny hub Palletways jest połączony z kolejnym hubem centralnym Palletways w Niemczech. Dzięki temu przewoźnicy i klienci mają dostęp do sieci obejmującej 20 krajów w Europie.

Aby wejść do sieci, wystarczy mały magazyn przeładunkowy, samochód z windą i jeden samochód liniowy, który codziennie może dostarczać palety do magazynu centralnego w Łodzi. Partnerem Palletways może też zostać broker transportowy, który zajmuje się sprzedażą a samochody czy magazyn tylko podnajmuje. Przewoźników (partnerów) obowiązują, na zasadach elastycznych: opłata franczyzowa, opłata za korzystanie z dedykowanego systemu TMS oraz składka na wspólny fundusz marketingowy.

Docelowo dążymy do lokalnej współpracy z 50-60 partnerami, a także uruchomienia kolejnych regionalnych hubów przeładunkowych i linii międzynarodowych

– podsumowuje Marek Prószyński z Palletways.

 

O Palletways

Palletways to dostawca palet działający na zasadzie integratora usług transportowych, którego sieć składa się z ponad 400 magazynów oraz 17 hubów przeładunkowych w 20 krajach. Usługi transportowe realizowane są na zasadzie franczyzy przez 420 firm przewozowych. W Polsce strategią rozwoju firmy jest obsługa ładunków zlecanych przez małe i średnie przedsiębiorstwa. Obecnie sieć działa w oparciu o kilkunastu partnerów, z centralnym hubem zlokalizowanym w Łodzi. Palletways należy do działającej na kilku kontynentach grupy Imperial Logistics International.

 

Źródło: Palletways, red. AM