Magazyn

Duże zakupy na rynku magazynów

17 kwietnia 2018

Za sprawą dużych transakcji portfelowych, pierwszy kwartał 2018 r. na rynku inwestycyjnym w sektorze nieruchomości komercyjnych, w tym magazynów, zakończył się w Polsce rekordowo wysokim wolumenem transakcji – podaje firma doradcza Savills. Dokonano ważnych zakupów, wkrótce mogą być kolejne.

Sektor magazynowy pozostaje na celowniku inwestorów. W pierwszym kwartale 2018 sfinalizowały się trzy transakcje: właściciela zmieniły Prologis Park Sochaczew (kupiony przez Ares), Ideal Idea IV (Segro) oraz Good Point II (Hillwood). W kolejnych miesiącach można spodziewać się kolejnych, zarówno portfelowych jak i dużych transakcji pojedynczymi aktywami.

Czas potrzebny na sfinalizowanie transakcji w ostatnich miesiącach uległ wydłużeniu m.in. ze względów prawno-podatkowych. Wpłynęło to na przesunięcie w czasie wielu planowanych od dawna transakcji. Gdyby nie to, zamiast najwyższego w historii naszego rynku wolumenu transakcji inwestycyjnych w pierwszym kwartale, mielibyśmy do czynienia z jeszcze bardziej spektakularnym wynikiem za 2017 rok. Podczas gdy pierwszy kwartał 2018 r. upłynął pod znakiem dużej aktywności w sektorze handlowym, obecnie obserwujemy dużą aktywność m.in. w sektorze magazynowym i to właśnie m.in. w tym sektorze można oczekiwać największej liczby transakcji w najbliższych miesiącach.

Zgodnie z danymi Savills, duża aktywność inwestorów na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce przełożyła się na kompresję stóp kapitalizacji. Dla nieruchomości magazynowych stopy kapitalizacji wahają się od 6,50% do 7,00%, przy czym w przypadku obiektów wynajętych przez największe światowe koncerny, takie jak Amazon, na okres powyżej 10 lat, stopy kapitalizacji są zwykle znacznie niższe.

Biorąc pod uwagę ilość i wartość transakcji w toku, można przypuszczać, że 2018 r będzie w Polsce kolejnym bardzo dobrym rokiem na rynku inwestycyjnym.

Źródło: Savills, red. AM