Relacje

Bezpieczna logistyka w wersji militarnej

4 maja 2018

W dniach 19-20 kwietnia br. na warszawskiej Akademii Sztuki Wojennej  odbyła się IX edycja Konferencji „Logistyka a Bezpieczeństwo 2018”.

Projekt zaadresowano do studentów kierunków związanych z szeroko rozumianą logistyką, naukowców i przedstawicieli firm transportowy, spedycyjnych i logistycznych. Podczas dwóch konferencyjnych dni przedstawiciele naukowej i biznesowej logistyki mogli się zintegrować, wymienić poglądy na tematy z pogranicza logistyki i bezpieczeństwa oraz zapoznać się z rozwiązaniami praktycznymi.

Hasło przewodnie wydarzenia, które zgromadziło ponad 100 uczestników, brzmiało “Wykorzystanie nowoczesnych technologii w logistyce XXI wieku – możliwości i zagrożenia”.

W pierwszym panelu eksperckim, moderowanym przez dr. Jacka Kurowskiego, mówiono o bezpieczeństwie międzynarodowego obrotu towarowego (dr Agnieszka Milczarczyk-Woźniak) i o cyberwywiadzie w odniesieniu do tematu cyberbezpieczeństwa w logistyce (dr Tamara Rud).

Następnie rozpoczął się konkurs na najlepszy studencki referat, w którym wyróżniono prace:

Innowacyjne rozwiązania zmniejszające ryzyko wypadku przy pracy magazyniera – I miejsce, M. Bobińska (SGGW)
Nowoczesne rozwiązania magazynowe i transportowe wykorzystywane przy manipulacji towarami niebezpiecznymi – II m., A. Łomanowska i M. Niedźwiecka (SGGW)
Rozbudowa sieci naziemnej kolei próżniowej jako szansa na bardziej efektywny, szybszy i tańszy transport – III m., M, Ziółkowski i M. Rozner (SGGW)

Drugiego dnia odbył się wyjazd studyjny do Wojskowego Instytutu Techniki Pancernej i Samochodowej. Uczestnicy mieli okazję zobaczyć m.in. komorę klimatyczną do sprawdzania wpływu skrajnych temperatur na pojazdy, deszczownicę do testów szczelności czy pochylnię zanurzeniową. Umożliwiono im też przejażdżkę samochodem Honker.

Konferencję zorganizowało Koło Naukowe Studentów Logistyki (KNSL) przy Instytucie Logistyki Wydziału Zarządzania i Dowodzenia Akademii Sztuki Wojennej. Kolejna, jubileuszowa edycja już za rok.

Autorki relacji: Aleksandra Łagoda, Aleksandra Maruszak; red. AM