Magazyn

Cushman & Wakefield chwali nasz rynek magazynowy

10 maja 2018

Aktywność najemców powierzchni magazynowych w Polsce w pierwszy kwartale roku osiągnęła rekordowy wynik. Zaskutkowało to najniższym w historii wskaźnikiem powierzchni niewynajętej. Cushman & Wakefield podsumował kwartalne wyniki rynku magazynowo-produkcyjnego w raporcie „MARKETBEAT: RYNEK MAGAZYNOWY W POLSCE”.

Ukończenie 12 projektów inwestycyjnych o powierzchni 388 000 mkw. pozwoliło zakończyć pierwszy kwartał 2018 roku na rynku powierzchni magazynowej i produkcyjnej z wynikiem 13,9 miliona mkw. Najaktywniejszym regionem była Polska Centralna: oddano tam do użytku 213 000 mkw. powierzchni, w tym pierwszy etap Central European Logistics Hub w Łodzi (79 000 mkw. dla firmy BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego). W innych regionach najwięcej powierzchni przybyło w okolicach Szczecina (52 000 mkw.) i Warszawy (33 000 mkw.), w Polsce Zachodniej (33 000 mkw.) oraz Krakowie (31 000 mkw.).

W Polsce na rynku magazynowym pozostaje w realizacji 56 projektów o łącznej powierzchni 1,91 miliona mkw. To rekordowy wynik aktywności deweloperskiej odnotowany na koniec kwartału, z czego prawie 75% powierzchni zostało już zabezpieczone umowami najmu. Najaktywniejszymi rynkami były Górny Śląsk, Polska Centralna, Polska Zachodnia oraz okolice Warszawy, gdzie znajduje się 64% inwestycji w budowie

– komentuje Adrian Semaan z Cushman & Wakefield, autor raportu.

Aktywność najemców pozostaje na wysokim poziomie. W pierwszym kwartale 2018 roku wynajęto ponad 1,18 mln mkw. – to najlepszy wynik z początku roku w historii. Największym popytem cieszyły się główne rynki magazynowe: Polska Centralna (20% transakcji), Warszawa i okolice (18%), region Poznania (12%), Górny Śląsk (11%) i region Wrocławia (9%). 80% to nowe umowy najmu i ekspansje, reszta to renegocjacje. Popyt kształtowały głównie branża e-commerce (24%), operatorzy (23%) i sieci handlowe (19%).

Na koniec pierwszego kwartału 2018 r. zarejestrowano najniższy od 2004 r. poziom wskaźnika pustostanów wynoszący 4,7%. W Szczecinie, Polsce Zachodniej oraz w rejonie Bydgoszczy i Torunia obiekty logistyczne były w pełni skomercjalizowane. Najmniej pustostanów było w Polsce Centralnej (1,9%), a najwięcej w Krakowie (11,1%) i w strefie Warszawa – miasto (8,5%).

Wzrost kosztów generalnego wykonawstwa oraz niski wskaźnik pustostanów w lokalizacjach cieszących się największym zainteresowaniem najemców utrudniają negocjowanie atrakcyjnych stawek czynszu. W pierwszym kwartale 2018 roku czynsz efektywny wzrósł średnio o około 0,10 EUR/mkw./miesiąc.

Najwyższy czynsze bazowe i efektywne (uwzględniające zachęty finansowe dla najemców) tradycyjnie obowiązują w strefach Warszawa – miasto odpowiednio 4,00 – 5,25 EUR/mkw./miesiąc i 3,50 – 4,80 EUR/mkw./miesiąc oraz Krakowie 3,50 – 4,50 EUR/mkw./miesiąc i 2,60 – 4,00 EUR/mkw./miesiąc. Na pozostałych rynkach stawki utrzymują się w zakresie od 2,40 do 3,60 EUR/mkw./miesiąc za czynsz bazowy i 1,90 – 3,20 EUR/mkw./miesiąc za czynsz efektywny.

W kolejnych miesiącach 2018 roku aktywność najemców powinna utrzymać się na wysokim poziomie. Zapotrzebowanie na powierzchnię magazynową i usługi logistyczne dla e-commerce będą motorem napędowym rynku. Dominującym trendem pozostaną inwestycje w parki logistyczne i BTSy zlokalizowane przy głównych trasach i węzłach komunikacyjnych. Spodziewany jest też wzrost w deweloperce mniejszych obiektów magazynowych na potrzeby „ostatniej mili”, też głównie dla e-commerce. Takie projekty planowane są m.in. w Warszawie, Wrocławiu, Łodzi i Szczecinie.

Cały raport Cushman & Wakefield dostępny jest na tej stronie.

Cushman & Wakefield jest globalną firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości komercyjnych wspierającą najemców i właścicieli nieruchomości m.in. w zakresie zarządzania nieruchomościami, obiektami i projektami, pośrednictwa w wynajmie powierzchni, obsługi transakcji na rynkach kapitałowych, doradztwa. Ma ok. 400 biur w 70 krajach świata.

Źródło: Cushman & Wakefield, red. AM