Magazyn

Planowanie 4.0 w magazynie

31 maja 2018

Firma PSI Polska, producent oprogramowania dla przemysłu, wdrożyła w centrum dystrybucyjnym firmy odzieżowej LPP, właściciela m.in. marek RESERVED, Cropp i House, innowacyjne oprogramowanie do planowania procesów logistycznych – Warehouse Advanced Planning (WAP). To prawdziwa logistyka 4.0.

 Moduł wykorzystywany był dotąd w inteligentnych fabrykach. Teraz ma usprawnić procesy logistyczne czołowego polskiego producenta odzieży.

 

Przemysł 4.0 w logistyce

 Strategia dystrybucji LPP zakłada równoczesną dostawę nowej kolekcji do wszystkich sklepów. To spore wyzwanie planistyczne, zwłaszcza w obliczu wzrostu produkcji i ekspansji na kolejne rynki. Dlatego LPP sięgnęło po moduł, który steruje procesami w nowoczesnych fabrykach, dopasowując go do wymogów planowania pracy automatyki magazynowej. Jak zaznaczają eksperci, zastosowano rozwiązania, które charakteryzują tzw. Przemysł 4.0.

Czwarta rewolucja przemysłowa polega na autonomizacji procesów produkcji przez jak największe nasycenie ich rozwiązaniami informatycznymi, w tym elementami sztucznej inteligencji. (…) Każdemu, kto zobaczył Centrum Dystrybucyjne LPP, analogia do wysoce zautomatyzowanego procesu produkcyjnego nasuwa się samoistnie. Dlatego, stając przed wyzwaniem usprawnienia procesu planowania pracy Centrum Dystrybucyjnego LPP, postanowiliśmy sięgnąć do naszych doświadczeń z przemysłu, gdy tworzyliśmy rozwiązania m.in. dla największych europejskich koncernów motoryzacyjnych.

– mówi Arkadiusz Niemira, Prezes Zarządu PSI Polska.

 

Są pierwsze owoce

Po trwającym 6 miesięcy pilotażu, pod koniec minionego roku zakończono pierwszy etap wdrażania modułu Warehouse Advanced Planning, a Centrum Dystrybucyjne LPP zaczęło korzystać z jego wersji produkcyjnej. W sposób automatyczny planuje on pracę sorterów magazynowych, wykorzystując algorytmy planowania, które przetwarzają ogromne ilości informacji w kilka sekund.

Już w pierwszych miesiącach Warehouse Advanced Planning, LPP odnotowało korzyści, w tym skrócenie czasu planowania operacji o blisko 40%.  Korzyści najłatwiej zauważyć podczas codziennej pracy magazynu. Zmieniły się role i zadania planistów, którzy obecnie monitorują proces, dokonując sporadycznie ręcznych zmian. Kolejność zleceń jest z góry określona, a w przypadku nieprzewidzianych sytuacji brygadziści korzystający z WAP na stacjach w magazynie mogą skorygować plan, np. przesuwając operacje na inny sorter lub zmieniając ich kolejność. Moduł umożliwia prognozowanie liczby pracowników, którzy w danym dniu powinni obsługiwać zlecenia, by dotrzymać terminów wysyłek. Dzięki temu możliwa jest dostawa kolekcji do wszystkich salonów Reserved, Cropp, czy Mohito w tym samym dniu.

Monitoring dla menedżerów

WAP umożliwia też śledzenie realizacji planu w raportach zarządczych. Zakończeniem kolejnej fazy wdrożenia będzie uruchomienie panelu menedżerskiego, który dostarczy dyrektorom i kadrze zarządzającej informacji w czasie rzeczywistym. W systemie są widoczne aktualnie realizowane zadania, opóźnienia, planowane przerwy czy awarie sortera. Dodatkowym narzędziem do kontroli sytuacji są automatyczne e-maile informujące o potencjalnych opóźnieniach. Pozwalają one na szybką reakcję, by uniknąć problemu przed jego wystąpieniem, np. przez zwiększenie liczby pracowników lub analizę wąskich gardeł procesu.

W następnych fazach projektu planowaniem przy użyciu modułu WAP zostaną objęte najważniejsze procesy logistyczne centrum dystrybucyjnego. Dzięki temu moduł Warehouse Advanced Planning będzie kontrolował wszystkie istotne zadania magazynowe LPP – od przyjęcia towaru, aż po jego wysyłkę. Opracowanie i wdrożenie Warehouse Advanced Planning to dowód na to, że rozwiązania Przemysłu 4.0, pozwalające na analizowanie w czasie rzeczywistym dużych ilości danych oraz wykorzystanie algorytmów optymalizujących pracę maszyn, mogą zostać z powodzeniem wykorzystane w Logistyce 4.0.

 

Źródło: PSI, red. AM