Zarządzanie

LUCA: centrum i konferencja dla nowoczesnej logistyki

16 lipca 2018

W czerwcu br. firma LUCA, dostawca technicznych i informatycznych rozwiązań dla logistyki, wraz ze swoimi partnerami powołała wyspecjalizowane Centrum Badawczo-Rozwojowe Systemów Logistycznych oraz zorganizowała konferencję “Innowacje w produkcji i logistyce magazynowej”. Cel obu przedsięwzięć to ukazanie możliwości systemów, urządzeń i oprogramowania logistycznego w praktyce.

Jeśli firma się nie rozwija, to praktycznie się cofa. Konkurencja jest coraz większa. Nieustannie zwiększają się wymagania dotyczące procesów magazynowych, a w tym jakości i szybkości kompletacji, przy jednoczesnej potrzebie redukcji kosztów.

Ilość systemów i urządzeń wspomagających pracę człowieka oraz wachlarz ich możliwości sprawiają, że coraz trudniej je przedstawić podczas prezentacji – niemożliwe jest oddanie ich efektywności, bezbłędności, intuicyjnej obsługi. Trudno też zobrazować możliwości oprogramowania Luca, które umożliwia łączenie dowolnej metody wskazywania produktów (światło, dźwięk, obraz) z dowolnymi sposobami kwitowania poboru lub odłożenia (przyciski, skanery, głos, podczerwień, gesty dłoni, itp.)

.

Centrum Badawczo-Rozwojowe Systemów Logistycznych

Jako remedium na te problemy wiosną 2018 roku w budynku Politechniki Opolskiej w czerwcu 2018r. zostało otwarte Centrum Badawczo-Rozwojowe Systemów Logistycznych. Powstało dzięki współpracy Wydziału Inżynierii Produkcji i Logistyki oraz przy pomocy Partnerów biznesowych firmy LUCA Logistic Solutions, którzy własnym wkładem w jednym miejscu udostępniają do prezentacji, testów i badań, innowacyjne wyposażenie, urządzenia i systemy.

Centrum Badawczo-Rozwojowe Systemów Logistycznych to projekt unikatowy. W jednym miejscu skupiono cały szereg nowoczesnych rozwiązań adresowanych dla sektora logistycznego oraz produkcyjnego. Na regałach i wózkach magazynowych, stoją pojemniki z produktami do kompletacji. Za pomocą lamp, systemów głosowych, wyświetlaczy, skanerów 1D, 2D, RFID, kurtyn podczerwieni, urządzeń mobilnych, systemów lokalizacyjnych, itp. kompletuje lub sortuje się zlecenia mierząc jednocześnie wydajność procesu. Wyjątkowość tej realizacji polega na tym, że w praktyce można przetestować działanie zamontowanych tam urządzeń i systemów.

Projekt jest przeznaczony dla menedżerów logistyki i produkcji oraz pracowników naukowych i studentów uczelni.

W Centrum zostały zainstalowane systemy logistyczne LUCA: Pick-by-Scan, Pick-by-Light, Pick-by-Voice, Pick-by-Point®, Pick-Radar®, Pick-by-Frame®, Pick-by- Remote-Key, Pick-by-Picture®, Pick-by-Watch, Pick-by-Vision, Pick-by-ePaper®, Pick-by-Vision, Pick-by-Hololens oraz system eLocation®.

.

Konferencja “Innowacje w produkcji i logistyce magazynowej”

Okazją do zapoznania się z ofertą Centrum była konferencja naukowo-techniczna „Innowacje w produkcji i logistyce magazynowej”, którą zorganizowano na Politechnice Opolskiej, 19 czerwca 2018 roku.

Organizatorami konferencji było Centrum Badawczo-Rozwojowe Systemów Logistycznych w Opolu i Wydział Inżynierii Produkcji i Logistyki Politechniki Opolskiej.

Konferencja była skierowana do kadry zarządzającej działów logistyki produkcyjnej i magazynowej. Udział w konferencji dla zaproszonych gości był bezpłatny. Pomimo zamkniętego charakteru konferencji wzięło w niej udział ponad 200 osób. Prelekcje odbywały się jednocześnie w dwóch panelach, w dwóch aulach Politechniki. Równolegle, przez cały czas w Centrum badawczo-rozwojowym odbywały się pokazy dla dwudziestoosobowych grup uczestników konferencji.

Celem konferencji była praktyczna prezentacja najnowszych technologii i rozwiązań w zakresie systemów kompletacji, sortowania, towarowania, inwentaryzacji i identyfikacji produktów, analizy danych produkcyjnych i wysyłkowych oraz ich wizualizacji, lokalizacji obiektów, automatyzacji transportu wewnętrznego, zabezpieczania łańcucha dostaw, systemów znakowania i wymiarowania paczek, oraz systemów składowania i opakowań zwrotnych.

W konferencji uczestniczyło ponad dwieście osób. Wśród gości byli przedstawiciele między innymi takich firm jak Aluprof SA, AQ Wiring Systems Sp. z o.o., Agencja Rozwoju Przemysłu S.A., TSSE Euro-Park Kobierzyce, Arvato, Auto Partner SA, AutoID Polska S.A., Bell Sp. z o.o., Bombardier Transportation, CBRE Group, CNHI Polska, Cooper Standard Automotive Polska Sp. z o.o., DGS Poland, Domax Sp. z o.o., Elandis Sp. z o.o. Sp. k., Electrolux, Faurecia, FCA Poland S.A., Ferax, Frigo Logistics, Gmoto.pl, Gram Market, Hart. Sp. z o.o., HAVI Logistics, Hempel, Kramp, Logis Sp. z o.o., Czasopismo Logistic Manager, Lorenz Snack-World Logistics, MAN Trucks Sp. z o.o., Maspex, Metal-Tech Sp. z o.o., Mettler-Toledo Sp. z o.o., Międzynarodowe Targi Poznańskie, No- Limit Sp. z o.o., Opel Manufacturing Poland Sp. z o.o., Organique, Philips Lighting Poland, Polaris Poland, Politechnika Opolska, PPG Polska, Prime Cargo Poland Sp. z o.o., Promag S.A., Ptak Warsaw Expo, Rhenus Logistic S.A., Rossmann, Sanden Manufacturing Poland, Schneider Electric, SFD, Škoda Auto, Śląskie Centrum Logistyki, Tarczyński, TJX European Distribution, Tower Automotive Polska Sp. z o.o., Transfer Multisort Elektronik, Transportation, University of Žilina, Valmet Automotive, VCN, Vertrapol, Volkswagen Motor Polska, Volkswagen Polska, Voss Automotive Polska, WABCO Polska Sp. z o.o., Whirpool, x-kom, Zetkama, ZF Group, ZPC Otmuchów.

LUCA Logistic Solutions to międzynarodowy zespół konstruktorów i programistów, którzy każdego dnia projektują, udoskonalają i wdrażają systemowe rozwiązania w zakresie optymalizacji procesów logistycznych zarówno pod względem organizacyjnym, jak i technologicznym.

LUCA Logistic Solutions Sp. z o.o. z siedzibą w Opolu od 2009 roku jest spółką partnerską LUCA GmbH z siedzibą w Niemczech (Halle Westfallen) założoną w 1995 roku.

Głównym celem firmy jest znalezienie i dostosowanie do potrzeb konkretnego klienta takiego innowacyjnego rozwiązania logistycznego, które przyniesie mu wymierne korzyści ekonomiczne i gospodarcze. Więcej: www.luca.eu

Źródło: LUCA