Supply Chain

Nowe trendy w nieruchomościach logistycznych

18 lipca 2018

Czynsz a jakość usług, nowe logistyczne miejsca pracy, łańcuchy dostaw aż do drzwi konsumenta… Prologis Research, pion badawczy dewelopera magazynowego Prologis, bada rolę nieruchomości logistycznych w łańcuchu dostaw. Tym razem opublikował raport pt.  „Odblokowując wartość łańcucha dostaw” o ekonomii łańcuchów dostaw i jej wpływie na rynek nieruchomości.

Jaka jest i będzie rola nieruchomości logistycznych w łańcuchach dostaw? Prologis Research przyjrzał się tematowi z bliska.

pierwszym raporcie z trzyczęściowej serii zaobserwowano, że rozwój handlu elektronicznego przybliża łańcuchy dostaw do konsumentów, zwiększając popyt na bardziej kosztowną powierzchnię logistyczną.

Niedawno opublikowany drugi raport, zatytułowany „Odblokowując wartość łańcucha dostaw”, bada ekonomię łańcuchów dostaw i jej wpływ na rynek nieruchomości, tworząc nowy model oceny kompromisów, na jakie muszą pójść firmy w ramach budowania łańcuchów dostaw. Kompromisy te optymalizują koszty i pomagają sprostać rosnącym wymaganiom dotyczącym poziomu usług.

Według modelu najbardziej trwałe trendy w branży, które mogą okazać się pomocne w kontekście przyszłościowych łańcuchów dostaw, operacji logistycznych i inwestycji, są następujące:

– Czynsz za nieruchomości logistyczne stanowi najmniejszy koszt w całym łańcuchu dostaw, a tworzy ogromną wartość w kontekście znaczącej poprawy poziomu świadczonych usług czy usprawnienia zarządzania kosztami;

– Zmienione struktury łańcuchów dostaw zwiększają zapotrzebowanie na siłę roboczą i stwarzają możliwości zatrudnienia w lokalnych społecznościach;

– Handel elektroniczny zapoczątkował koncepcję zsynchronizowanego handlu, w którym część łańcucha dostaw dotycząca wyboru/zapłaty/dostawy jest prowadzona przez sprzedawców detalicznych, a nie konsumentów;

– Łańcuchy dostaw rozciągają się teraz aż do drzwi konsumenta, zapewniając mu wygodę i wybór;

– Nieruchomości logistyczne są niezbędne w kontekście egzekucji nowych strategii e-fulfillment, np. kiosków czy metody kliknij i odbierz.

Prologis Research podjął współpracę z The Sequoia Partnership, grupą badawczą zajmującą się analizą łańcuchów dostaw, aby oszacować całkowity koszt łańcucha dostaw i poszczególnych jego elementów. Model ten poddaje również analizie rosnący wpływ handlu elektronicznego.

Trzeci, ostatni raport Prologis z tej serii skupi się na trendach przyszłości, dotyczących między innymi tego, jak innowacje techniczne i cykle ekonomiczne prowadzą do zmiany w kosztach łańcuchów dostaw, a w szczególności w zakresie transportu, pracy i sprzętu. Zbadamy również jak innowacje takie jak alternatywne paliwa, robotyka i automatyzacja, big data i analiza predyktywna, wpłyną na kształt przyszłych łańcuchów dostaw oraz, potencjalnie, najbardziej pożądanych nieruchomości.

Cały raport jest dostępny tu: “Odblokowując wartość łańcucha dostaw”

Źródło: Prologis