Magazyn

Deweloper napędzany przez Europę Południową

20 lipca 2018

Prologis, Inc., firma specjalizująca się w nieruchomościach logistycznych, podsumowała wczoraj swoje wyniki z drugiego kwartału 2018 roku w Europie. Wśród ostatnich aktywności firmy są również inwestycje w Polsce.

Prologis w Europie zamknął drugi kwartał ze współczynnikiem zajętości portfolio na poziomie 97,2 procent, który zawdzięcza głównie zwiększonemu popytowi na rynkach Południowej Europy.

Pod koniec kwartału spółka była właścicielem lub inwestorem, w ujęciu skonsolidowanym lub poprzez nieskonsolidowane spółki joint venture, nieruchomości i projektów deweloperskich o łącznej powierzchni 16,7 milionów metrów kwadratowych w Europie.

Przez cały drugi kwartał 2018 roku kontynuowaliśmy zrównoważoną ekspansję w Europie. Popyt jest zdrowy, ale ograniczony z powodu niskiej dostępności nieruchomości o wysokiej jakości

– powiedział Ben Bannatyne, prezes Prologis w Europie. Prezes podsumował też aktywność firmy w zakresie “nowej logistyki”:

Staraliśmy się dotrzeć do centrów miast, oferując obiekty typu Last Touch™, będące bliżej konsumpcyjnego końca łańcucha dostaw i tak bardzo poszukiwane przez naszych klientów. Szczególnie istotny wpływ na zwiększony popyt miała branża e-commerce, dla której realizujemy 30 procent naszych nowych inwestycji typu build-to-suit.”

Najsilniejsze rynki w drugim kwartale dla Prologis to: Wielka Brytania, następnie Niemcy, Holandia i Szwecja, zaraz później Hiszpania i Włochy, a następnie Czechy, Węgry i Słowacja. Jeśli chodzi o skalę działalności inwestycyjnej, ta wzrosła szczególnie we Francji i Hiszpanii. W tym kwartale we Francji, Holandii, Polsce, na Słowacji, w Szwecji i Wielkiej Brytanii rozpoczęto osiem nowych inwestycji o łącznej powierzchni 271 163 metrów kwadratowych, z czego 35,6 procent stanowiły obiekty typu build-to-suit, a 64,4 procent obiekty spekulacyjne. 65,3 procent z nich już zostało wynajętych.

W drugim kwartale Prologis nabył budynek o powierzchni 43 761 metrów kwadratowych w parku logistycznym Pilsen II w Czechach oraz siedem gruntów w Czechach, Francji, Holandii, Polsce i Wielkiej Brytanii o łącznej powierzchni najmu 583 178 metrów kwadratowych.

Transakcje sprzedaży w tym okresie dotyczyły siedmiu stabilnych aktywów w miejscowościach Bad Hersfeld, Borken, Bremerhaven, Hassfurt i Neunkirchen w Niemczech oraz Basildon w Wielkiej Brytanii, o łącznej powierzchni 169 389 metrów kwadratowych. Sprzedano również grunty o powierzchni 32 104 metrów kwadratowych we Włoszech, w Polsce i na Słowacji.

Źródło: Prologis