Transport i Spedycja

Tunel zamiast promu w Świnoujściu

9 sierpnia 2018

Znalazł się wykonawca, który wybuduje tunel pod rzeką Świną w nadmorskim Świnoujściu. Tunel pozwoli na ruch samochodowy między wyspami Uznam i Wolin, dotąd skomunikowane jedynie promem.

 Dotąd między wyspami można było przedostać się za pomocą przepraw promowych, jednak ich przepustowość nie była wystarczająca, by zapewnić płynną komunikację.

Wykonawcą projektu ma  być konsorcjum firm PORR S.A. (lider), PORR Bau GmbH, Gulermak Agir Sanayi Insaat ve Taahhut A.S oraz Energopol – Szczecin S.A. W ostatnich dniach przedstawiciele tych firm, zaproszonych przez władze  miasta Świnoujście do podpisania umowy na projekt, spotkali się i zgodnie wyrazili chęć sygnowania tej umowy.

Wybór konsorcjum, którego liderem jest PORR S.A., jest drugim z kolei. Pierwsze konsorcjum – mające jako lidera firmę Astaldi – które wygrało miejski przetarg, ostatecznie zrezygnowało z udziału w projekcie.

Całkowita długość inwestycji to ok. 3,4 kilometra, w tym jednorurowy tunel drążony o długości 1,44 km i średnicy 12 m. Wewnątrz tunelu przebiegać będzie dwukierunkowa jezdnia z pasami ruchu o szerokości po 3,5 m. Poniżej jezdni znajdować się będzie galeria ewakuacyjna.

Źródła:

Portal Gospodarkamorska.pl

Portal Gospodarczy wnp.pl