Relacje

Światowy przemysł 3PL w Chicago – współczesność oraz prognozy i trendy

17 października 2018

W Polsce godzina 15.45, a w Chicago 8.45, więc startuje drugi dzień konferencji 3PL Value Creation North America Summit. Po wczorajszej solidnej porcji wiedzy o tym jak wielkie światowe kapitały wpływają na rozwój globalnej logistyki i decyzje inwestycyjne największych graczy, dzisiaj panele dyskusyjne skupiają się na podsumowaniach, prognozach, strategiach i trendach na światowym rynku 3PL.

„Globalne spojrzenie – lokalne wariacje” to tytuł pierwszego panelu, w trakcie którego Evan Armstrong, prezes i założyciel Armstrong & Associates Inc. (organizatora chicagowskiej konferencji) pytał o globalną sytuację i plany rozwoju panelistów z firm jak: C.H. Robinson, Geodis i koreańskiego giganta CJ Rokin Logistics CJ Rokin. Jednym z największych wyzwań, szczególnie przy organizacji transpacyficznych łańcuchów dostaw jest amerykańsko-chińska wojna celna, bo – jak stwierdził dr Jae Auh, doradca rządu Korei Pd. ds. logistyki „to nie jest konflikt – to już wojna”. W Azji Pd.-Wsch. Najbardziej obiecującym rynkiem jest Wietnam, rozwijający się bardzo dynamicznie ostatnimi laty i nic nie wskazuje na to, żeby coś miało tu się zmienić. W Ameryce wyrasta na potęgę gospodarka Meksyku. Z kolei ze względu na wielkość rynku i dobrą dynamikę, z globalnego punktu widzenia, wśród panelistów najczęściej wymieniane są takie państwa jak Indie i – już rzadziej – Indonezja.

W kolejnych blokach tematycznych prezesi największych graczy na globalnym i północnoamerykańskim rynku logistycznym będą się zastanawiali nad tym jak zwiększać w ich biznesie wartości dodane w segmentach magazynowania, logistyki kontraktowej, międzynarodowym transporcie oraz jak ten cel wspomagają osiągnąć najnowsze technologie, które mają zmienić oblicze zarządzania łańcuchami dostaw w najbliższych dekadach. Mowa zarówno o cyfryzacji, robotyzacji, sztucznej inteligencji, drukarkach cyfrowych i dronach, ale również bardziej tradycyjnych – już dzisiaj – rozwiązaniach, jak informatyczne systemy: TMS, WMS, FMS, czy systemy telematyczne.

Z Chicago – Marek Loos