Magazyn

Polski rynek magazynów na fali wznoszącej

22 listopada 2018

Polskie zasoby powierzchni magazynowej są już dwukrotnie większe niż w Czechach i sześciokrotnie – niż w Słowacji. Pod tym względem nasz kraj depcze też po piętach Hiszpanii – wynika z raportu CBRE „Market Viet: Polski rynek przemysłowy i logistyczny po III kw. 2018”.

 

Obiekty przemysłowo-magazynowe stają się coraz atrakcyjniejsze dla inwestorów. Wolumen transakcji w tym sektorze w ciągu III kwartałów 2018 r. wyniósł aż 1,1 mld euro. Zasoby powierzchni magazynowej Polski są zbliżone do Hiszpanii, która przewyższa nasz rodzimy rynek o 200 tys. km kw.

W analizowanym przez CBRE okresie popyt na magazyny zwiększył się o 13 proc. w stosunku do analogicznego okresu ub.r. i wyniósł ok. 3 mln m kw. Wśród najemców prym wiodą firmy zajmujące się handlem elektronicznym oraz logistyką.

Już teraz firmy poszukujące przestrzeni magazynowo-produkcyjnej mają natomiast problem ze znalezieniem dostępnej powierzchni do wynajęcia. Aż 80 proc. nowych inwestycji jest skomercjalizowana, a poziom pustostanów w Polsce, wynoszący 4,5 proc., jest bliski najniższemu w historii.

Źródło: CBRE