
W ostatnich dwóch latach rynek nieruchomości magazynowych i przemysłowych w Polsce zdecydowanie przyśpieszył. W 2017 i 2018 roku przybyło tyle nowej powierzchni, co w przeciągu siedmiu poprzednich lat, podaje firma doradcza Savills. Minione 12 miesięcy było drugim najlepszym okresem w historii rynku, z drugimi co do wielkości wskaźnikami popytu i podaży nowej powierzchni. Deweloperzy i najemcy ponownie coraz przychylniej zaczynają patrzeć na Górny Śląsk.
„2018 rok był niezwykle udany dla rynku powierzchni magazynowych i przemysłowych w Polsce. Od lat rozwija się on z resztą niezwykle dynamicznie, gdyż już piąty rok z rzędu utrzymane zostało kilkunastoprocentowe tempo wzrostu. Wysoki wzrost zasobów sprawił, że w zeszłym roku znacząco przekroczyliśmy próg 15 mln m kw. nowoczesnej powierzchni logistycznej dostępnej w Polsce” – mówi Wojciech Zoń, dyrektor działu powierzchni magazynowych i przemysłowych, Savills.
„Deweloperzy od pewnego czasu inwestują w nowych regionach, w których nie występuje jeszcze tak duża konkurencja o pracowników. Do takich projektów zalicza się, już oddany, park magazynowy Panattoni Park Białystok oraz, budowane obecnie, 7R Park Kielce i BTS dla Zalando w Olsztynku. Wśród głównych rynków w najbliższym czasie z pewnością umocni się pozycja Górnego Śląska. Rozwijać zaczyna się również segment obiektów SBU, które pomagają skrócić czas dostaw w ramach tzw. logistyki ostatniej mili (z ang. last mile delivery). Firma Panattoni zadebiutowała w zeszłym roku z dedykowanym do tego konceptem City Logistics a 7R oferuje magazyny miejskie pod marką City Flex” – dodaje Wojciech Zoń z Savills.
Stopa pustostanów na koniec 2018 r. wyniosła 5,1%, notując spadek o 0,4 pkt. proc. rdr. Jest to jeden z najniższych poziomów w historii, a w niektórych z regionów nie ma żadnych wolnych powierzchni. W 2018 r. zaobserwowano wzrost kosztów najmu. Czynsze bazowe wahają się od 2,7 euro do 4,2 euro za m kw. na miesiąc w przypadku wielkopowierzchniowych obiektów, sięgając 5,35 euro za m kw. na miesiąc w mniejszych modułach zlokalizowanych na terenie Warszawy.
„Tendencja wzrostowa stawek czynszowych jest już faktem. Ma ona swoje źródło głównie w rosnących kosztach budowy. Pomimo tego, koszt najmu powierzchni magazynowo-przemysłowej w Polsce jest w dalszym ciągu konkurencyjny w stosunku do krajów Europy Zachodniej” – podsumowuje Wojciech Zoń, dyrektor działu powierzchni magazynowych i przemysłowych, Savills.
źródło: www.savills.pl