Magazyn

Rynek magazynowy czeka kolejny dobry rok

13 lutego 2019

Olbrzymie zainteresowanie najemców – gdzie od wielu miesięcy popyt przewyższa podaż – oraz rozpędzona gospodarka pozwalają przypuszczać, że rynek powierzchni magazynowych w naszym kraju czeka kolejny rok wzrostów.

Powierzchni nie tylko w gigantycznym tempie przybywa, ale jest ona również coraz lepsza jakościowo. Nowe technologie obecne są na każdym etapie tworzenia budynku – od projektowania, przez budowę, wyposażenie, aż po optymalizację procesów i sposób eksploatacji. – Magazyny to nie są już zwykłe hale na obrzeżach miasta do przechowywania towaru. Ich wnętrza są bardzo zaawansowane technicznie – coraz częściej składowanie i kompletacja produktów odbywają się przy pomocy pełnej lub częściowej automatyzacji regałów, z równoczesnym użyciem robotów. I to się będzie bardzo szybko rozwijać, szczególnie w miejscach, gdzie brakuje ludzi do pracy – mówi Tom Listowski, partner, dyrektor Działu Powierzchni Przemysłowych i Magazynowych na Europę Środkowo-Wschodnią w firmie Cresa.  – Doradzając najemcom, staramy się być na bieżąco ze wszystkimi planami deweloperów. Śledzimy też nowości i trendy na rynku – dodaje.

Inteligentne magazyny

W definiowaniu trendów w logistyce uczestniczy m.in. jeden z liderów rynku magazynowego – Prologis. Do optymalizacji prac architektonicznych i budowlanych oraz poprawy efektywności energetycznej obiektów używa on technologii BIM, opartej na modelach 3D. – Wdrożyliśmy inteligentny system smart meteringu, który umożliwia zdalny odczyt i kontrolę mediów. Zaimplementowaliśmy też, umożliwiającą kompleksowe zarządzanie i obsługę techniczną nieruchomości, platformę Singu FM – wylicza Paweł Sapek, Senior Vice President, Country Manager Prologis w Polsce. – Opracowaliśmy system konsolidacji usług dotyczący zakupu i optymalizacji dystrybucji mediów dla klientów w całym kraju, oferując im ceny energii elektrycznej poniżej średniej rynkowej, dzięki czemu stają się beneficjentami efektu skali naszego portfolio – dodaje.

Plany, plany, plany

W tym roku deweloperzy nie zamierzają zwalniać tempa. Wręcz przeciwnie. Prologis planuje rozpocząć budowę obiektów o łącznej powierzchni ponad 200 tys. mkw. – Dalej rozwijamy się w kluczowych lokalizacjach na polskim rynku logistycznym – przede wszystkim w Polsce Centralnej oraz w Poznaniu i Wrocławiu. W 2019 roku zamierzamy otworzyć inwestycje w czterech parkach: Prologis Park Poznań III, Prologis Park Łódź, Prologis Park Janki II oraz Prologis Park Wrocław V – mówi Paweł Sapek.

Deweloper Panattoni Europe jest w tej chwili zaangażowany w 30 inwestycji budowlanych na terenie całego kraju, jedna z największych to Central European Logistics Hub w Łodzi o docelowej łącznej powierzchni 400 tys. mkw., a gdzie aktualnie powstaje jedna z największych fabryk zmywarek dla BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego w Łodzi (58 000 mkw.).

MLP Group natomiast planuje otwarcie swojego pierwszego parku w Centralnej Polsce – MLP Stryków. – Posiadamy też działki i umowy rezerwacyjne na zakup nowych gruntów pod planowane parki logistyczne. Powoduje to, że w skład aktualnego i potencjalnego portfela zarządzanych nieruchomości przez MLP Group wchodzi łącznie 16 operacyjnych parków logistycznych zlokalizowanych w Europie – zdradza Agnieszka Góźdź.

Ambitne plany na 2019 rok ma również SEGRO, które w tym roku planuje między innymi oddanie trzech inwestycji: obiektu produkcyjno-magazynowego w ramach SEGRO Logistic Park Łódź (12 250 mkw.), budynku w ramach SEGRO Industrial Park Wrocław (4 tys. mkw.) oraz w ramach SEGRO Logistic Park Stryków (3,3 tys. mkw., rozbudowa).

Goodman wybuduje centrum logistyczne w Lędzinach na Śląsku (do 111,5 tys. mkw.), kolejny magazyn w Pomorskim Centrum Logistycznym (25 tys. mkw.) oraz rozbuduje inwestycje w Krakowie, Grodzisku i Poznaniu. – Planujemy również zakończyć rozbudowę Wrocław IV Logistics Centre – docelowo do 60,4 tys. mkw. – i rozpocząć budowę nowego centrum logistycznego w Jankach koło Warszawy – mówi Jarosław Czechowicz.

Natomiast największe inwestycje, nad którymi obecnie pracuje deweloper 7R, to: 7R Park Kielce (70 810 mkw.), 7R Park Rzeszów (52 500 mkw.), 7R Park Kraków VIII (41 485 mkw.) oraz 7R Park Tczew (46 370 mkw.)

2019 – to będzie dobry rok

Rozpędzony rynek, olbrzymie zainteresowanie najemców i ambitne plany deweloperów pozwalają prognozować, że czeka nas kolejny bardzo udany rok na rynku nowoczesnej powierzchni magazynowej. – Szacujemy, że w perspektywie dwóch-trzech najbliższych lat potencjał rynku magazynowego w Polsce może przekroczyć 20 mln mkw., głównie dzięki dalszemu wzrostowi udziału sektora e-commerce, który stanowi kluczową siłę i najszybciej rosnącą grupę klientów na rynku logistycznym – mówi Paweł Sapek.

źródło: www.cresa.com