Bez kategorii

Redukcja zapasów materiałów

16 kwietnia 2019

Czy długie czasy dostaw to konieczność utrzymania wysokich zapasów? Co powoduje, że jesteśmy przekonani, że tak musi być? Czy można spojrzeć na zapasy towarów z odległych krajów nieco inaczej?

Jeżeli czas dostawy wynosi x tygodni musimy utrzymywać zapas na co najmniej x tygodni. Skąd takie przekonanie? Z książkowych wzorów kalkulacji zapasów? A może z niezrozumienia intencji zastosowania tych wzorów? Z praktyk przejmowanych z dziada pradziada? A może dlatego, że borykamy się z ciągłą niedostępnością materiałów do produkcji czy produktów do sprzedaży? Przyczyn takiego przekonania może być wiele, jednak należy pamiętać, że poziom zapasu w magazynie zależy przede wszystkim od cyklu dostaw (co ile dni są dostawy), który wcale nie musi być oparty o czas dostawy. Cykl ten może być krótszy.

CZYNNIKI WPŁYWAJĄCE NA POZIOM ZAPASU MATERIAŁÓW

Aby odpowiedzieć na pytanie, co wpływa na poziom zapasu warto najpierw zadać sobie pytanie po co utrzymujemy zapasy materiałów? Mają one zapewnić ich dostępność do realizacji zamówień klientów (materiały handlowe) lub do realizacji planu produkcji. A rolą zaopatrzenia jest zadbać o tę dostępność. Z jednej strony praktyki zaopatrzeniowe definiują to, jak często odnawiamy zapas i w oparciu o jakie dane prognozujemy zapotrzebowanie. Im rzadziej odnawiamy zapas (zapewniamy dostawy), tym mniejsza szansa, że poprawnie przewidzimy zapotrzebowanie. A gdy mamy kłopot z przewidzeniem zapotrzebowania, co jest oczywiste w przypadku długich czasów dostaw, zaczynamy budować coraz wyższe zapasy oparte na „zaawansowanej” metodzie prognozowania pod nazwą S.U.F.I.T (czyt. „na wyczucie”). Metodę, która jest nisko sparametryzowana i opiera się na indywidualnych lękach zaopatrzeniowców. Kolejnym popularnym elementem praktyki zaopatrzeniowej jest bazowanie na prognozach zapotrzebowania (przede wszystkim sprzedaży), która przekładana się na zamówienia materiałów bez uwzględnienia tego, że nasze plany produkcji nie odzwierciedlają wprost zapotrzebowania klientów.

[Locker] The locker [id=2517] doesn't exist or the default lockers were deleted.

Artykuł po raz pierwszy ukazał się na łamach czasopisma “Logistics Manager” nr4(4) listopad-styczeń 2019, s.98-103.

Jeśli zaciekawił Cię artykuł, sprawdź jak możesz uzyskać dostęp do kolejnych wydań. KLIKNIJ TUTAJ