Inteligentne Technologie

Sztuczna inteligencja zmienia logistykę transportu

26 czerwca 2019

Aby stworzyć system online kontroli procesów just-in-time, wielu producentów polega na cyfryzacji i automatyzacji. Podczas targów transportowych 2019 w Monachium w Niemczech (4-7 czerwca), Grupa Transporeon zaprezentuje swoją najnowszą innowację w optymalizacji łańcucha dostaw oraz wygłosi serię technicznych wykładów na swoim stoisku wystawienniczym (w hali A3, 101/202). Innowacje obejmują zoptymalizowany przydział zleceń transportowych oparty o dane, a także kompleksowe śledzenie pełnych i częściowych ładunków samochodów ciężarowych. Ponadto, organizacja TIM CONSULT, należąca do Grupy, przedstawi całkowicie nową platformę do oceny zmian cen i zdolności przewozowych w europejskim transporcie drogowym.

Dyspozytorzy przedsiębiorstw żeglugowych codziennie decydują, czy składać zamówienia transportowe w ramach umów długoterminowych czy na tzw. rynku spotowym. Do niedawna decyzja ta opierała się na wcześniejszych doświadczeniach i przeczuciach. Teraz Transporeon umożliwia podejmowanie decyzji w oparciu o dane, stosując szereg nowych rozwiązań. Innowacyjne produkty Offer Retrospect i Offer Prediction wykorzystują sztuczną inteligencję, aby dostarczyć cennych informacji, która metoda przydzielania zleceń transportowych – po stałej stawce lub na rynku spotowym – jest skuteczniejsza i tańsza. Narzędzia te mogą być również wykorzystywane do prognozowania dostępności przewoźników dla planowanych transportów.

Spedytorzy mogą wykorzystać też inny, nowy produkt Transporeon oparty na danych – Connecting Load Agent – aby natychmiast porównać daty załadunku z dowolnymi godzinami i lokalizacjami rozładunku przewoźników. W ten sposób załadowcy mogą ustalić, ilu przewoźników rozładowywanych jest w pobliżu zbliżającego się ładunku, a zatem prawdopodobnie poszukują ładunku powrotnego. Jeśli liczba ta jest duża, załadowca może zdecydować się na zlecenie zbliżającego się ładunku na rynku spotowym, ponieważ tam z reguły przewoźnicy oferują niższe stawki, aby uniknąć pustego przebiegu. Jest to również korzystne dla środowiska, ponieważ mniej pustych przebiegów to mniejsza emisja dwutlenku węgla.

Kolejnym kluczowym tematem Transporeonu na targach Transport Logistics 2019 będzie śledzenie ładunków całopojazdowych (FTL) i częściowych (LTL). Wraz z dostawcą rozwiązania do śledzenia transportów w czasie rzeczywistym – Sixfold – Transporeon wprowadził niedawno nowe, zintegrowane i łatwe we wdrożeniu rozwiązanie. Sixfold łączy się w pierwszej kolejności z systemami telematycznymi swoich przewoźników, znajdujących się w ich ciężarówkach. Ponieważ systemy są już zintegrowane z platformą Transporeon, spedytorzy mogą śledzić dostawy w czasie rzeczywistym, w oparciu o szacowany czas przybycia (ETA). Oznacza to, że załadowcy muszą zalogować się tylko do jednej platformy – Transporeon – aby zarządzać ofertami transportowymi, przydzielaniem transportu, zarządzaniem przydziałami czasu, a także – śledzeniem dostaw. To pierwsze takie rozwiązanie na rynku europejskim. Wizja kompleksowego, opartego na danych łańcucha dostaw staje się rzeczywistością. Transporeon zaprezentuje kilka innowacyjnych produktów służących efektywnej cyfryzacji logistyki transportu na targach transportowych 2019 w Monachium.

Kolejnym punktem kulminacyjnym Transport Logistics 2019 będzie prezentacja TIM CONSULT, spółki Grupy Transporeon, udoskonalnego raportu Transport Market Monitor. Narzędzie oferuje informacje na temat zmian cen i zdolności przewozowych na europejskim transporcie drogowym, wykorzystując dane z obszernej bazy danych Transporeon. Oceny wyświetlane są na interaktywnych wykresach, pokazujących Europę z ponad 25 transgranicznymi, międzynarodowymi szlakami transportowymi i ponad dziesięcioma gałęziami przemysłu. Przedsiębiorstwa korzystające z tego narzędzia analitycznego uzyskują w związku z tym pełną przejrzystość i mogą precyzyjniej oceniać bieżące zmiany na rynku.

Transporeon wniesie na targi w Monachium więcej interesujących nowości. Jedna z nich – Live Yard View – umożliwia dynamiczną zmianę terminów dla firm handlowych. Kolejny nowy produkt, Tender Benchmarking, optymalizuje porównania rynkowe na platformie przetargowej Ticontract w celu wsparcia lepszego zarządzania kosztami transportu. Ponadto, kolejna nowość – Freight Settlement – umożliwia w pełni zintegrowany audyt i rozliczanie frachtu. Inne nowe funkcje na platformie Transporeon umożliwiają efektywne zarządzanie frachtem lotniczym i morskim.

Grupa Transporeon jest dostawcą inteligentnych rozwiązań IT dostępnych w chmurze, pozwalających na znaczne ograniczenie kosztów działów logistyki, redukcję zatorów na rampach oraz pustych przewozów, a także zwiększenie wydajności procesów w całym łańcuchu dostaw, w tym możliwości załadunkowych i rozładunkowych magazynów. Ponadto, wpływają one na obniżenie emisji CO2 do atmosfery. Rozwiązania Grupy Transporeon można dowolnie konfigurować, stosownie do potrzeb różnych branż, a także integrować z zewnętrznymi systemami informatycznymi, takimi jak ERP. Firma łączy globalną sieć ponad 1 200 załadowców (producentów oraz dostawców), 90 000 przewoźników (3PL oraz 4PL) i ponad 100 000 pozostałych użytkowników (m.in. spedytorów oraz specjalistów ds. logistyki i obsługi klienta) w ponad 100 krajach za pośrednictwem systemu dostępnego w 24 wersjach językowych.

Flagowym produktem Grupy Transporeon jest oparta na chmurze platforma logistyczna pod nazwą Transporeon, umożliwiająca nawiązanie najbardziej efektywnej i korzystnej cenowo współpracy pomiędzy załadowcami a przewoźnikami. Jej kluczowe funkcje to zlecanie transportów, rezerwacja okien czasowych oraz monitorowanie przewozów w czasie rzeczywistym. Dodatkowo, Grupa Transporeon posiada platformy do organizacji i zarządzania przetargami (TiContract) oraz do obsługi zleceń sieci handlowych (Mercareon). Oferta dla klientów obejmuje wdrożenie inteligentnych systemów IT oraz ich obsługę, a także szkolenia dla załadowców i przewoźników oraz bieżące konsultacje i doradztwo. Rozwiązania oferowane przez Grupę Transporeon posiadają certyfikat ISO 27001 i znajdują zastosowanie w licznych branżach przemysłu, takich jak branża chemiczna, papiernicza, budowlana, drzewna, opakowaniowa czy FMCG.

źródło: www.transporeon-group.com