Koronawirus | Transport i Spedycja

Koronawirus – sytuacja na polskich granicach

19 marca 2020

Polska otwiera kolejne przejścia graniczne i zmienia charakter kilku już działających przejść. Dzięki temu ruch na granicy będzie odbywał się płynniej, a korki powstałe po przywróceniu kontroli na granicy wewnętrznej zostaną rozładowane.

I tak granicę z Czechami będzie można przekroczyć na trzech nowych przejściach, a granicę z Litwą na dodatkowym przejściu w Ogrodnikach. Na czterech przejściach drogowych z Niemcami rozszerzony został zakres ruchu. Dodatkowe przejścia wprowadza nowelizacja rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie przywrócenia tymczasowo kontroli granicznej osób przekraczających granicę państwową stanowiącą granicę wewnętrzną. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia. Ponadto rozporządzenie przewiduje, że w szczególnie uzasadnionych przypadkach komendant główny Straży Granicznej może wyrazić zgodę na przekraczanie granicy państwowej przez osoby i środki transportu w innych miejscach niż określone w załączniku do rozporządzenia.

UWAGA: Apel aby w miarę możliwości pobierać ze strony internetowej Głównego Inspektoratu Sanitarnego kartę lokalizacji pasażera/kierowcy i stawiać się do odprawy granicznej z wypełnioną kartą.

https://gis.gov.pl/aktualnosci/komunikat-dotyczacy-kontroli-sanitarnych-na-granicach/?fbclid=IwAR34wbTpXgWOVaLLV4gegYF5uievUzW-cdW80uwmw9T5NRNsPqUEs2vv06Y

Granica z Republiką Czeską:

Na granicy polsko-czeskiej będzie można przekroczyć granicę w trzech kolejnych miejscach – w Gołkowicach, Lubawce i Głuchołazach. Na tych przejściach drogowych będzie odbywał ruch osobowy i towarowy. Tym samym liczba miejsc, w których można przekroczyć granicę z Republiką Czeską zwiększa się do 18.

Szacunkowy czas oczekiwania na przekroczenie granicy (stan na godz. 07.00 19.03) na przejściach: Gorzyczki, Cieszyn-Chotĕbuz, Trzebinia, Jakuszyce, Nowe Chałupki, Głuchołazy, Lubawka, Kudowa Słone, Gołkowice, Cieszyn-Český Tĕšín (Most Przyjaźni) ruch odbywa się na bieżąco.

Granica z Republiką Federalną Niemiec

Na granicy polsko-niemieckiej rozszerzony zostaje zakres ruchu na czterech drogowych przejściach granicznych: Gubin – Guben, Słubice – Frankfurt nad Odrą, Kostrzyn nad Odrą – Kietz i Zgorzelec. Do tej pory był tam możliwy jedynie ruch pieszy. Teraz na trzech przejściach będzie możliwy ruch pieszy, osobowy i towarowy (na przejściach:  Słubice – Frankfurt nad Odrą, Kostrzyn nad Odrą – Kietz oraz Zgorzelec). Natomiast na przejściu Gubin – Guben odbywać się będzie ruch pieszy i osobowy. Wprowadzone zmiany powinny usprawnić ruch na granicy z Republiką Federalną Niemiec i skrócić czas oczekiwania na przekroczenie granicy.

Szacunkowy czas oczekiwania na przekroczenie granicy (stan na godz. 07.00 19.03) na przejściach:
Jędrzychowice – 6 godzin
Świecko – 6 godzin
Olszyna – 15 godzin
Kołbaskowo – 8 godzin
Gubin – 10 godzin
Słubice – 2,5 godziny
Kostrzyn nad Odrą – 4 godziny

Na przejściach: Zgorzelec, Krajnik Dolny, Świnoujście-Garz ruch odbywa się na bieżąco.

Granica z Republiką Litewską

Na granicy polsko-litewskiej dodatkowo będzie można przekroczyć granicę na przejściu drogowym w Ogrodnikach. Będzie się tam odbywał zarówno ruch osobowy, jak i towarowy. Tym samym granicę z Republiką Litewską będzie można przekroczyć w sumie w trzech miejscach. Poza przejściem w Ogrodnikach będą to nadal: Budzisko (drogowe przejście graniczne – ruch osobowy i towarowy) oraz Trakiszki (kolejowe przejście graniczne – ruch towarowy.

Szacunkowy czas oczekiwania na przekroczenie granicy (stan na godz. 07.00 19.03) na przejściach: Budzisko, Ogrodniki ruch odbywa się na bieżąco.

Granica ze Słowacją:

Szacunkowy czas oczekiwania na przekroczenie granicy (stan na godz. 07.00 19.03) na przejściu: Barwinek, Chyżne ruch odbywa się na bieżąco.

Źródło: https://www.strazgraniczna.pl  oraz https://www.gov.pl/