Inteligentne Technologie

Czym jest weryfikacja kodów i dlaczego jest tak ważna?

15 kwietnia 2020

Nowy weryfikator kodów kreskowych i data matrix DataMan 475V firmy Cognex zapewnia weryfikację jakości, zgodnie z normami ISO15415 oraz AIM-DPM.

Weryfikator ten, zgodnie z normami Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej (ISO), zapewnia najbardziej wiarygodną weryfikację kodów 1D i 2D oraz raportowanie ich jakości.

“Weryfikacja ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia wysokiej jakości kodów, w całym łańcuchu dostaw, zapobieganiu marnotrawstwa produktów oraz utracie klientów” – powiedział Carl Gerst, starszy wiceprezes Cognex. “DataMan 475V automatyzuje weryfikację kodów kreskowych i data matrix, przenosząc 100% kontrolę jakości z laboratorium bezpośrednio na linię produkcyjną”.

DataMan 475V jest wyposażony w precyzyjną optykę, mocne oświetlenie, solidne algorytmy klasyfikacji jakości kodów oraz matrycę o wysokiej rozdzielczości, która ocenia nawet najtrudniejsze kody. System wykorzystuje sprawdzony, szybki, wielordzeniowy procesor, aby zapewnić zgodność z ISO, bezpośrednio na linii produkcyjnej.

Kiedy jakość kodu spada, użytkownicy mogą uzyskać natychmiastową informację zwrotną, w celu szybkiej identyfikacji problemu z nadrukiem i kontrolą procesu. W połączeniu z zaawansowanymi możliwościami analizy danych, DataMan 475V zapewnia powtarzalne wyniki dla wielu branż: motoryzacyjnej, medycznej, produktów konsumenckich, farmaceutycznej i logistycznej.

Czym jest weryfikacja kodów i dlaczego jest tak ważna?

Od producentów po firmy pakujące i detalistów, klienci z różnych branż wykorzystują kody, do śledzenia produktów w trakcie produkcji oraz sprzedaży. Niepowodzenie w zeskanowaniu kodu może mieć katastrofalne skutki, spowalniając linie produkcyjne i powodując kosztowne przedruki oraz marnotrawstwo produktów. Coraz więcej gałęzi przemysłu wymaga zgodności z wytycznymi Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej (ISO) w zakresie jakości kodów lub posiada własne parametry jakości, które muszą być spełnione i sprawdzone.

Weryfikacja kodów 1D i 2D to proces oceny ich jakości, zgodnie z globalnie przyjętymi standardami ISO. Weryfikatory kodów wymagają kalibracji, stosują określone oświetlenie i sprawdzają wszystkie parametry jakościowe.  Ogólna ocena (od A do F) jest przypisywana na podstawie kilku parametrów, takich jak kontrast, modulacja, uszkodzenie wzoru i odczytywalność.

Obecnie większość firm sprawdza pojedyncze kody w trybie offline (poza linią produkcyjną) za pomocą weryfikatora, który może być powolny, uciążliwy i podatny na błędy ludzkie. Dzięki nowemu weryfikatorowi DataMan® 475V, szybka 100% weryfikacja i raportowanie jakości mogą być wykonywane bezpośrednio na Twojej linii produkcyjnej, co zapobiega marnotrawstwu produktów i kosztownym reklamacjom. Natychmiastowe informacje zwrotne oraz intuicyjna diagnostyka wizualna zapewniają możliwość identyfikacji i korygowania problemów związanych z nadrukiem, w miarę ich występowania. A dla każdego zweryfikowanego kodu można archiwizować szczegółowe raporty, w celu pełnego ich śledzenia.

Wdrożenie procesu weryfikacji kodów może pomóc w zapobieganiu przestojom, zmniejszeniu reklamacji, zapewnieniu bezpieczeństwa produktu i zachowaniu reputacji.

Aby dowiedzieć się więcej na temat weryfikacji kodów, obejrzy webinar weryfikacji kodów na żądanie.