Zarządzanie

KION Group rozszerza swoją działalność w Polsce

22 czerwca 2020

KION Group intensywnie rozwija swoją działalność w Polsce. W ostatnich tygodniach sfinalizowana została transakcja nabycia od Innogy SE „Center of Excellence” (CoE) w Krakowie specjalizującego się w finansach i rachunkowości. W Kołbaskowie pod Szczecinem stoją już hale fabryczne najnowocześniejszej fabryki wózków widłowych marki Linde, której otwarcie planowane jest na wiosnę 2021 roku. W Poznaniu natomiast od kilku miesięcy działa polski oddział Dematic, producenta i dostawcy zintegrowanych innowacyjnych technologii automatyzacji magazynów.

Center of Excellence w Krakowie – zaufanie dla polskich specjalistów usług finansowych

W ramach stałego rozwoju wewnętrznych procesów finansowo-księgowych, firma KION Group sfinalizowała transakcję nabycia od Innogy SE „Center of Excellence” (CoE) w Krakowie specjalizującego się w finansach i rachunkowości.

– Wybraliśmy Kraków, ponieważ w Krakowie działają świetne uczelnie, co wiąże się z obfitością talentów dla sektora finansowego – wyjaśnia Anke Groth, dyrektor finansowa i dyrektor ds. pracy w KION GROUP AG. – Nasz zespół finansowy już teraz wnosi swój wkład w sukces naszych jednostek operacyjnych i całego koncernu, oferując szeroki zakres usług. Będziemy nadal konsekwentnie rozszerzać portfolio, przenosząc je jednocześnie do cyfrowego świata. Dzięki nowemu Center of Excellence nasze operacyjne procesy finansowe będą jeszcze bardziej produktywne.

CoE, o którym mowa, funkcjonuje od 2013 roku – do tej pory świadczyło głównie usługi księgowe dla oddziałów Innogy w Europie. W przyszłości CoE będzie działać pod nazwą KION Business Services Polska Sp. z o.o. Członkami zarządu są Alexander Schlott, Vice President KION Finance Solutions, oraz Eliza Wilczyńska, SSC Head & Accounting Finance Operations Lead.

Najważniejsze zadania finansowo-księgowe, które do tej pory rozdzielano pomiędzy różne europejskie oddziały KION Group, będą w przyszłości realizowane w Krakowie. – Umożliwi to dokładne rozgraniczenie zakresu kompetencji i pozwoli na optymalne wykorzystanie zasobów – wyjaśnia Anke Groth.  Ponadto CoE posiada już bogate doświadczenie w dziedzinie automatyzacji procesów (ang. Robotic Process Automation). Przenoszenie zadań do nowego Center of Excellence będzie odbywać się stopniowo, spółka po spółce, przez okres około dwóch lat. CoE zatrudnia obecnie około 240 pracowników, którzy zostali przejęci z chwilą nabycia centrum.

KION Group systematycznie dostosowuje swoje procesy finansowo-księgowe do coraz bardziej wymagającej i zdigitalizowanej przyszłości. Celem jest zapewnienie jednostkom operacyjnym KION Group jeszcze większego i bardziej zorientowanego na rozwiązania wsparcia, które pomoże w ukierunkowanym na tworzenie  wartości dodanej zarządzaniu, jak również w podejmowaniu strategicznych decyzji.

Cały dział finansowo-księgowy KION Group składa się obecnie z prawie 1100 pracowników zatrudnionych w około 130 spółkach w ponad 30 krajach.

Budowa zakładu produkcji wózków widłowych w Kołbaskowie na półmetku

KION Group buduje obecnie również nowy zakład produkujący wózki widłowe w Kołbaskowie koło Szczecina. Wartość tej inwestycji sięga ponad 60 mln euro. Tym samym wiodący międzynarodowy dostawca systemów logistycznych utworzy do 2023 roku w Polsce ponad 150 miejsc pracy. Uruchomienie zakładu zaplanowano na wiosnę 2021 roku. Oprócz ultranowoczesnego zakładu produkcyjnego na powierzchni około 18 hektarów powstaje centrum badawczo-rozwojowe oraz obszar administra­cyj­ny o powierzchni prawie 44 000 metrów kwadratowych.

Rozszerzenie działalności w Polsce ma stanowić uzupełnienie istniejących paneuropejskich zakładów produkcyjnych KION Group i być odpowiedzią na potrzeby klientów wrażliwych na ceny. – Nowa lokalizacja w środku Europy jest idealna z perspektywy dostępu do tego dynamicznego rynku – oświadczył Gordon Riske, prezes zarzą­du KION GROUP AG, podkreślając zalety nowej lokalizacji. – Ponadto tutaj, w pobli­żu granicy polsko-niemieckiej, możemy korzystać z doskonałej sieci dostawców. Roczna produkcja nowego zakładu w Kołbaskowie sięgnie ok. 12 tys. wózków widło­wych z przeciwwagą marki Linde o ładowności do 3,5 tony – w tym serie produktów, które powstają obecnie w Aschaffenburgu (Niemcy) i Xiamen (Chiny).

Dzięki marce Linde, KION Group zamierza w większym stopniu skorzystać z możliwości jakie daje rozwój branży intralogistycznej w regionie EMEA. – Nasz zakład w Kołbaskowie stwarza ku temu doskonałe warunki. Ponad 150 nowych pracowników otrzyma ultranowoczesne środowisko pracy, a położone obok centrum badawczo-rozwojowe będzie oferować atrakcyjne perspektywy – zaakcentował Gordon Riske.

Dematic – potencjał rozwoju w Europie Środkowo-Wschodniej

Dematic, wiodący dostawca zintegrowanych technologii automatyzacji, oprogramowania oraz usług do optymalizacji łańcucha dostaw, będący częścią KION Group jesienią otworzył swój oddział w Poznaniu. Razem z siostrzanymi firmami Linde MH oraz STILL, których produkty i usługi zdążyły już zdobyć uznanie i zaufanie na polskim rynku, oferuje pełen wachlarz rozwiązań dla intralogistyki.

Wejście na polski rynek wydaje się naturalne z perspektywy rozwoju biznesowego firmy. „Duży wzrost przychodów, strategiczne położenie, obfitość zasobów naturalnych oraz dobrze wykształcona kadra – wszystkie te elementy budują pozytywny wizerunek polskiego środowiska gospodarczego. Polska to duży i atrakcyjny rynek dla inwestorów międzynarodowych, oferujący bardzo dobre możliwości biznesowe – mówi Rainer Buchmann, CEO Dematic na Europę Środkową. – Poprzez lokalną obecność w Poznaniu, nasza firma może szybko i bezpośrednio odpowiedzieć na zapotrzebowanie małych, średnich i dużych przedsiębiorstw z różnych branż zainteresowanych inwestycją w magazyny towarzyszące produkcji i dystrybucji, oferując zarówno sprawdzone, jak i innowacyjne technologie automatyzacji” – dodaje.

Dematic to światowy lider branży. Oferuje szereg rozwiązań optymalizujących łańcuch dostaw: począwszy od w pełni zautomatyzowanych magazynów wysokiego składowania z paletami, poprzez magazyny drobnych towarów z urządzeniami AS/RS do skrzynek, po bardzo kompaktowe rozwiązania, takie jak systemy workowe i wózkowe AutoStore®. Firma umiejętnie łączy ze sobą różne technologie w celu uzyskania – w zależności od potrzeb klienta – pełnej lub częściowej automatyzacji.

źródło: www.kiongroup.com