Magazyn

Makro uruchamia nowoczesny magazyn centralny w Panattoni A2 Warsaw Park

28 lipca 2020

Od 15 czerwca br. hale Makro zaopatrywane są w artykuły przemysłowe oraz spożywcze niewymagające temperatury kontrolowanej z nowego, nowoczesnego magazynu centralnego. Operacje logistyczne w tym obiekcie prowadzi firma Raben Logistic Polska, która od wielu lat zapewnia Makro wysoki poziom obsługi logistycznej. Nowy obiekt wyróżnia zaawansowany poziom rozwiązań technicznych i dbałość o środowisko.

Magazyn zlokalizowany jest na terenie Panattoni A2 Warsaw Park w Adamowie pod Warszawą. Składa się z dwóch części: magazynu składowego o pojemności 7.500 palet dla towarów importowanych przez Makro z Europy i Azji oraz części przepływowej o przepustowości 3.500 palet na dobę dla towarów pochodzących od dostawców krajowych. Płynny przepływ towaru umożliwiają 43 rampy. Magazyn przystosowany jest również do wykonywania szeregu usług dodatkowych.

Procesy magazynowe wspierane są przez szereg innowacyjnych rozwiązań, takich jak automatyczny system sortujący, roboty transportowe, automaty foliujące czy technologia Put 2 Light. Transport palet wewnątrz magazynu zapewniają wózki widłowe wykorzystujące technologię Li-Ion, której wielką zaletą jest krótki czas ładowania baterii i dużo niższe zużycie energii elektrycznej. Zastosowane rozwiązania znacząco podnoszą niezawodność procesów i bezpieczeństwo pracowników.

– Projekt przeniesienia operacji do nowego magazynu był przygotowywany przez kilkanaście miesięcy. Jego wdrożenie zaś przebiegło perfekcyjnie. Ta skomplikowana zmiana została przeprowadzona bez najmniejszego wpływu na poziom realizacji dostaw do naszych hal i poziom dostępności produktów dla klientów. Taki efekt był możliwy wyłącznie dzięki długiej i dobrej współpracy zespołów Makro i Raben oraz bardzo starannemu przygotowaniu projektu – mówi Jerzy Cichostępski, Dyrektor ds. Łańcucha Dostaw i Operacji FSD.

Zgodnie z polityką zrównoważonego rozwoju realizowaną przez Makro, na wybór tej lokalizacji bardzo duży wpływ miał fakt zastosowania w budynku szeregu rozwiązań ograniczających negatywny wpływ na środowisko naturalne, takich jak np. zastosowanie płyt absorbujących energię cieplną na elewacji czy oświetlenie LED.

Uruchomienie nowych operacji jest kolejnym krokiem w rozwoju logistyki w Makro, mającego na celu zapewnienie jak najwyższej niezawodności zaopatrzenia i dostępności produktów dla klientów z branży gastronomicznej i niezależnego handlu.

źródło: www.makro.pl