Inteligentne Technologie

Manipulatory przeładunkowe dla przemysłu logistycznego

28 września 2020

Obecnie branża logistyczna stoi przed znaczącymi wyzwaniami. Sprzedaż online przekracza kolejne maksima, zamówień jest coraz więcej – oczekiwania klientów też są wysokie. Aby sprostać zapotrzebowaniu należy stać się bardziej wydajnymi i pracować szybciej. Jednocześnie należy chronić zdrowie swoich pracowników, dlatego warto zainwestować w ergonomiczne urządzenia podnoszące – manipulatory podciśnieniowe.

Jeden na trzech kupujących online składa teraz kilka zamówień co tydzień. W 2019 roku sprzedaż online wzrosła w Polsce o ponad osiemnaście procent w porównaniu z rokiem poprzednim (najwięcej w Europie). Jest to wynik badania e-commerce przeprowadzonego przez Cushman & Wakefield. Producenci, sprzedawcy i dostawcy usług logistycznych muszą zatem odpowiednio zoptymalizować swoje procesy – zwłaszcza będą doświadczonym kryzysem spowodowanym pandemią.

Aby stać się bardziej wydajnymi i pracować szybciej, a jednocześnie chronić zdrowie swoich pracowników, warto zainwestować w ergonomiczne urządzenia podnoszące.

Schmalz jest ekspertem w tej dziedzinie – projektuje indywidualne rozwiązania w zakresie transportu bliskiego oraz systemy dźwigowe. Producent pomaga również w usprawnieniu wewnętrznego przepływu materiałów pod względem czasu i kosztów, jednocześnie koncentrując się na ergonomii. Rozwiązaniem problemów logistyki mogą być manipulatory przeładunkowe i systemy suwnic/żurawi aluminiowych.

Łatwe przenoszenie w logistyce

Zarówno w logistyce intralogistycznej, jak i logistyce dystrybucji przedsiębiorstwa muszą szybko i dokładnie przemieszczać duże ilości towarów. Procesy te obejmują głównie podnoszenie, obracanie i przenoszenie. Na przykład, skrzynie lub kartony są odbierane i przenoszone z przenośnika taśmowego na wózek transportowy. Firma Schmalz opracowała podciśnieniową tubę podnoszącą JumboFlex do dynamicznego przenoszenia małych elementów roboczych o wadze do 50 kg. Eksperci w dziedzinie podciśnienia zaprojektowali uchwyt operatora we współpracy z Katedrą Ergonomii Uniwersytetu w Monachium. Niezależnie od tego, czy użytkownik jest praworęczny czy leworęczny, może poruszać ładunkiem jedną ręką. Podnoszenie, opuszczanie i zwalnianie ładunku może być kontrolowane jednym palcem.

Ergonomiczne narzędzie pracy

Operator może łatwo i bez narzędzi wymienić przyssawki za pomocą zintegrowanego adaptera szybkiej wymiany. Dostępne są okrągłe chwytaki podciśnieniowe do kartonów i worków plastikowych, a do otwartych, zaciśniętych, przyklejonych lub większych płaskich elementów roboczych dostępne są podwójne przyssawki i czterogłowicowe przyssawki. Chwytak wielopunktowy jest bardziej uniwersalnym rozwiązaniem dla pudełek kartonowych o różnych rozmiarach i właściwościach. I nawet jeśli tylko 75 procent powierzchni przyssawek jest pokryte, chwytak może bezpiecznie podnieść ładunek.

Celowanie wysoko

Urządzenie posiada specjalną funkcję ładowania palet. W przypadku tradycyjnych systemów podnośnikowych maksymalna wysokość stosu wynosi zazwyczaj 1,70 metra. Aby uczynić ten proces bardziej ergonomicznym, firma Schmalz opracowała urządzenie JumboFlex High-Stack. Podobnie jak wersja podstawowa, jest ona przeznaczona do dynamicznych cykli przenoszenia kompaktowych elementów o wadze do 50 kilogramów. Ruch w górę i w dół jest nadal kontrolowany za pomocą jednej ręki. Drugą ręką operator prowadzi podciśnieniowy podnośnik rurowy za pomocą dodatkowej szyny prowadzącej. Dzięki temu podciśnieniowy tubus podnoszący może w sposób ergonomiczny i bez wysiłku osiągnąć maksymalną wysokość 2,55 metra. Aby zapobiec niezamierzonemu zwolnieniu elementu roboczego z dużej wysokości, podnośnik JumboFlex High-Stack jest wyposażony w nowy mechanizm zwalniający. Operator może wyjąć element za pomocą drugiego przycisku sterującego dopiero po jego opuszczeniu.

Ciężka waga

Jeżeli zadanie wymaga przenoszenia większych i cięższych ładunków, firma Schmalz wykorzystuje podnośnik podciśnieniowy JumboErgo. Ponieważ urządzenie opiera się na systemie modułowym, operator może indywidualnie regulować wydajność ssania, wysokość podnoszenia oraz uchwyt operatora. Na przykład, ustawienie odpowiedniej długości uchwytu operatora zapewnia odpowiednią odległość bezpieczeństwa pomiędzy pracownikiem a ładunkiem. Główną różnicą pomiędzy urządzeniami JumboFlex i JumboErgo jest forma i funkcja uchwytu operatora. Zamiast używać tylko jednej ręki, użytkownik obsługuje JumboErgo obiema rękami. W ten sposób zachowuje on zawsze pełną kontrolę nad ciężkimi przedmiotami. Dzięki temu JumboErgo może bezpiecznie podnosić ładunki o wadze do 300 kilogramów. Za pomocą obrotowego uchwytu, podobnego do przepustnicy motocyklowej, operator może podnosić, opuszczać i zwalniać ładunek. Dzięki zastosowaniu opcjonalnego adaptera szybkiej wymiany JumboErgo można łatwo dostosować do różnych operacji logistycznych. Ponadto firma Schmalz oferuje różne przyssawki do różnych elementów roboczych, takich jak pudła kartonowe, skrzynie lub beczki.

Znane procesy

Wraz ze wzrostem wykorzystania sieci w przemyśle, wzrasta również zapotrzebowanie na cyfryzację procesów ręcznych w logistyce. Inteligentne urządzenia obsługi są jednym ze sposobów na uproszczenie coraz bardziej złożonych zadań. Współpracujące ze sobą wyciągi linowe SRCB firmy Schmalz to urządzenie wspomagające podnoszenie z dodatkowymi czujnikami i silnikami dla cyfrowego środowiska produkcyjnego. Elektryczne urządzenie do balansowania liny podąża za ruchami wywołanymi przez użytkownika. Dzięki automatycznemu wykrywaniu, który chwytak jest podłączony, urządzenie SRCB może odpowiednio śledzić zatwierdzone schematy ruchu. Rozpoznaje on również zaprogramowane obszary pracy. Rezultatem jest mniejsza ilość błędów i większa niezawodność procesu.

Zwiększony zasięg działania

Oprócz różnych urządzeń przeładunkowych firma Schmalz oferuje szeroką gamę systemów dźwignicowych. Często stosowane są żurawie słupowe lub przyścienne wykonane z aluminium. Łączą one w sobie optymalne działanie o niskim współczynniku tarcia z lekkimi komponentami. Zwiększa to wydajność i szybkość pracy bez uszczerbku dla dokładności pozycjonowania i ergonomii. Przy maksymalnej długości wysięgnika wynoszącej 6.000 milimetrów oraz kącie obrotu 270 stopni w przypadku żurawia słupowego lub 180 stopni w przypadku żurawia przyściennego, zasięg działania pomocy podnoszącej zostaje znacznie rozszerzony. Dzięki systemowi modułowemu można przy minimalnych kosztach perfekcyjnie dopasować system żurawia do istniejącej infrastruktury. Pozwala to również firmie Schmalz na osiągnięcie wysokiego stopnia elastyczności przy jednoczesnym ograniczeniu różnorodności podstawowych komponentów.

źródło: www.schmalz.pl