
Pandemia koronawirusa znacząco wpłynęła na wszystkie gałęzie biznesu. Zmieniające się otoczenie zewnętrzne zmusiło firmy do elastycznego dostosowania się do nowej sytuacji. Nie tylko procesy wewnątrz przedsiębiorstw musiały zostać przemodelowane. Zmieniła się także forma kontaktu z klientem. Z pomocą przyszła tu nowoczesna technologia. Bezpośrednie spotkania zamieniliśmy na telekonferencje, stoiska wystawiennicze na targi online, a konferencje na webinaria. Jungheinrich – dostawca kompleksowych rozwiązań wewnątrzmagazynowych – bez zastanowienia stawił czoła nowemu wyzwaniu i znane doskonale w branży, coroczne wydarzenie „Dni Otwartych” zorganizował tym razem online.
„Bardzo ważne było dla nas, aby również w tym trudniejszym czasie spotkać się z naszymi klientami i podyskutować o aktualnych wyzwaniach intralogistyki. Nowoczesne systemy magazynowania energii, automatyzacja procesów, wydajna technologia litowo-jonowa, optymalizacja kosztów, efektywniejsze wykorzystanie czasu pracy załogi, wydajniejsza praca – to tematy aktualne również, a nawet zwłaszcza, w obecnej sytuacji” – mówi Paulina Koszowska, menadżer działu marketingu w Jungheinrich Polska.
Dzień Otwarty Online – podobnie jak wydarzenia odbywające się wcześniej we wrocławskim oddziale firmy – porusza tematy i oferuje rozwiązania dedykowane zarówno małym, jak i dużym przedsiębiorstwom. Poza solidną dawką wiedzy merytorycznej przedstawionej podczas licznych prezentacji, opisem konkretnych wdrożeń u klientów i targowymi promocjami, goście mogą porozmawiać z ekspertami o indywidualnych potrzebach ich magazynów, a także o tym, co stanowi dla nich największe wyzwanie w obecnej rzeczywistości. Do dyspozycji uczestników Dnia Otwartego są stoiska nowych i używanych wózków widłowych, systemów logistycznych, wynajmu, serwisu oraz Profishop. I choć wydarzenie odbywa się online, każdy klient może „spotkać się” ze swoim doradcą handlowym w dedykowanej strefie regionalnych konsultacji. Tradycyjnie, nie brakuje też specjalnej oferty targowej – zapewne więc, podobnie jak podczas wcześniejszych Dni Otwartych, tegoroczne wirtualne spotkanie zaowocuje realnymi transakcjami.
Nowoczesne technologie w komunikacji i w magazynie
O zaletach technologii litowo-jonowej i jej przewagach nad rozwiązaniami kwasowo-ołowiowymi mówi się od dawna. Również ubiegłoroczne Dni Otwarte we Wrocławiu przebiegały pod znakiem li-ion. Realne korzyści z wymiany dotychczas stosowanego źródła energii na nowoczesne akumulatory przekonują coraz więcej firm. Są to często przedsiębiorstwa dysponujące liczną flotą wózków widłowych, pracujące niejednokrotnie w trybie wielozmianowym, których technologia li-ion przekonała przede wszystkim krótkimi czasami ładowania i co za tym idzie praktycznie stałą dostępnością wózków widłowych. Co jednak w sytuacji, gdy nowoczesna technologia wkracza do polskich magazynów, w których infrastruktura energetyczna nie jest przygotowana na taką „rewolucję” technologiczną? To właśnie między innymi temu tematowi poświecono czas podczas Dnia Otwartego Online.
Dobrze znane i wykorzystywane powszechnie w intralogistyce akumulatory kwasowo-ołowiowe do pełnego naładowania potrzebują około 10 – 12 godzin. Baterię litowo-jonową o porównywalnej pojemności naładujemy w ciągu 1,5 godziny. Ceną, jaką płaci firma za taką oszczędność czasu jest ogromne zapotrzebowaniem na energię w trakcie krótkiego ładowania. Przekroczenie przyłącza skutkuje karami finansowymi lub wysokimi opłatami za energię, a także może stwarzać zagrożenie pożarowe. Jungheinrich z pełną odpowiedzialnością przekonuje swoich partnerów biznesowych do wydajnej technologii li-ion, oferując im jednocześnie rozwiązanie będące odpowiedzią na wyzwania jakie stawia ona przed nimi. Systemy magazynowania energii to nowość w polskiej intralogistyce, która wraz z odpowiednim systemem zarządzania ładowaniem akumulatorów pozwala zbilansować gospodarkę energetyczną w magazynie oraz zapewnić ciągłość i bezpieczeństwo procesów ładowania. Rozwiązanie nie tylko pomaga unikać przekroczenia przyłącza w momentach największego zapotrzebowania na energię w przedsiębiorstwie, ale także umożliwia optymalne zarządzanie dotychczas niewykorzystywaną dostarczaną mocą w chwilach najmniejszego zużycia energetycznego. To właśnie w takich momentach ładowany jest tzw. power bank, który potem oddaje część zmagazynowanej energii do doładowania akumulatorów li-ion. Dzięki zdalnie kontrolowanemu systemowi zarządzania to klient decyduje o tym, kiedy zapotrzebowanie na energię w jego firmie jest najmniejsze, w którym momencie należy naładować power bank, a w którym „uruchomić” go, a także z jakich źródeł energii ma być ładowane urządzenie. System magazynowania energii umożliwia bowiem integrację z energią wiatrową lub z systemem fotowoltaicznym.
Automatyzacja magazynu w praktyce
W tematykę nowoczesnych technologii wpisuje się także automatyzacja. Staje się ona codziennością w obszarze procesów logistycznych, a obecna sytuacja związana z pandemią uwypukliła dodatkowe korzyści płynące z tego typu rozwiązań. Automatyzacja stanowi odpowiedź już nie tylko na wymagający rynek pracy. To sposób na zapewnienie ciągłości procesów i produkcji w bardzo zmiennych warunkach biznesowych. Dlatego nie mogło zbrakną także tego tematu podczas tegorocznego Dnia Otwartego Jungheinrich – eksperci przedstawili zastosowanie automatycznych systemów AGV w praktyce.
Od czego należy zacząć, gdy chcemy zautomatyzować procesy transportowe w magazynie? Dobór właściwej aplikacji jest warunkiem niezbędnym, aby w pełni wykorzystać zalety automatycznych rozwiązań. Analiza pracy dotychczas wykorzystywanych urządzeń wskaże procesy charakteryzujące się odpowiednią intensywnością i powtarzalnością. Praca wielozmianowa i standaryzacja zadań transportowych to istotne parametry definiujące obszary do automatyzacji. W kolejnym kroku należy odpowiedzieć na pytanie, czy jednostki ładunkowe są wystarczająco podatne na bezpieczny transport w trybie automatycznym, a także przeanalizować charakterystykę stacji zdawczo-odbiorczych. W zależności od wybranego rozwiązania, obsługa poszczególnych rodzajów stacji może wymagać zastosowania dodatkowych rozwiązań technicznych, takich jak specjalne podesty lub podnośniki. Na wybór konkretnego rozwiązania automatycznego wpłynie rodzaj transportowanych ładunków. I tak podczas realizowania zadań transportowych spaletyzowanych ładunków w ograniczonych przestrzeniach roboczych sprawdzą się systemy bazujące na wózkach z widłami i ramionami podporowymi – Jungheinrich ERCa. Z ładunkami o zamkniętej konstrukcji poradzą sobie zaś pojazdy Jungheinrich EKSa, wyposażone w tym celu w standardową karetkę wideł ISO. Jungheinrich EZSa to z kolei rozwiązanie dla przedsiębiorstw, gdzie mają zastosowanie automatyczne pociągi logistyczne, popularne zwłaszcza w branży automotive. Niezależnie od typu wybranego rozwiązania, wszystkie urządzenia wyposażone są w systemy bezpieczeństwa oraz precyzyjne systemy nawigacji, które umożliwiają pracę AGV w mieszanym środowisku, wśród pieszych lub wózków widłowych kierowanych przez operatorów. W zależności od zdefiniowanej strefy, automatyczny pojazd zwolni lub zatrzyma się gdy napotka na przeszkodę. Automatyczny system zasilania pojazdów AGV zwiększa efektywność ich pracy. Wózek w optymalnych momentach udaje się do stacji ładowania na krótkie doładowanie i w ten sposób uzyskuje energię do wykonywania kolejnych zadań. Nowoczesna technologia li i-ion idealnie wpisuje się w ten koncept automatycznego ładowania.
Nie tylko dla dużych przedsiębiorstw
To naturalne, że zwłaszcza w niepewnych czasach firmy jeszcze uważniej przyglądają się realizowanym procesom i ponoszonym wydatkom. Wskazanie obszarów, które przyniosą im najwięcej korzyści z optymalizacji procesów musi być poprzedzone wnikliwą analizą. Po niej okaże się, że dla jednych przedsiębiorstw najlepszą decyzją będzie inwestycja w nowoczesne technologie, inne zaś skorzystają więcej na odłożeniu wydatków w czasie i poszukaniu alternatywnych rozwiązań – chociażby skorzystaniu z wynajmu zamiast zakupu nowej floty wózków widłowych czy zainwestowaniu w wózki używane. Dzień Otwarty Online Jungheinrich to doskonała okazja, aby porozmawiać z ekspertami o indywidualnych potrzebach i oczekiwaniach.
źródło: www.jungheinrich.pl