Inteligentne Technologie

Wszystko pod kontrolą, czyli jak nowe technologie pomagają w pracy przedsiębiorstwa

9 listopada 2020

Niepozorne bramki, widoczne na wejściu do magazynu czy zakładu, umożliwiają sprawną weryfikację zasobów i produktów. Dzięki nim, każdy pracownik, który przez nie przechodzi oraz każda paleta z towarem, która przez nie przejeżdża, są skrzętnie liczone i rejestrowane. A wszystko przy pełnej automatyzacji, bez ingerencji człowieka.

Rozwiązanie ibcsGate, bo o nim mowa, sprawdza się w wielu branżach – przede wszystkim w produkcji, logistyce, transporcie i sprzedaży. Umożliwia stałą kontrolę wszystkich zasobów firmy, niezależnie od tego jak często zmieniają one swoje położenie.

Jak wykorzystać technologię RFID do usprawnienia pracy przedsiębiorstwa?

Bramka RFID to przykład na to, jak nowoczesne technologie mogą pomóc w usprawnieniu pracy przedsiębiorstwa. W pełni zautomatyzowany magazyn, w którym występuje stała identyfikacja przepływających przez niego produktów oraz zasobów jest czymś naturalnym i niezwykle pomocnym, nie tylko usprawnia wyszukiwanie poszczególnych rzeczy, ale i utrudnia ich kradzież czy niezauważone opuszczenie wyznaczonej strefy.

Technologia RFID jest pomocna również w obszarze łańcucha dostaw, produkcji i gospodarki magazynowej. W związku z tym, że usprawnia wiele procesów zachodzących w przedsiębiorstwie, pozwala oszczędzić czas, jak i nakłady pracy. Na dłuższą metę poprawia też jakość świadczonych usług oraz pomaga zapanować nad tym co nie zawsze jesteśmy w stanie kontrolować jak np. nieuprawnione przejścia bądź wynoszenie zasobów z magazynu.

RFID – jak to działa?

Rozwiązanie ibcsGate jest używane za każdym razem, kiedy coś lub ktoś przejedzie bądź przejdzie przez bramkę. Inny rodzaj bramki jest stosowany w przypadku osób, inny typowo dla różnego rodzaju koszy lub wózków transportowych, a jeszcze inny z przeznaczeniem na palety (lub na inne towary sporych rozmiarów).

Kiedy dany obiekt pokona bramkę, system jest w stanie potwierdzić na przykład ilość produktów umieszczonych na palecie. Zajmuje to zaledwie kilka sekund. Dane są przesyłane prosto na serwer. Pozwalają na to znaczniki RFID (tzw. tagi), znajdujące się na danym przedmiocie – mogą to być na przykład papierowe etykiety lub przykręcane, plastikowe znaczniki odporne na warunki zewnętrzne. Dane w nich zapisane (dzięki wyposażeniu bramek w czytniki i anteny) są odczytywane przy pomocy fali radiowej.

Technologia RFID ma zastosowanie również w przypadku identyfikacji osób lub zasobów przez nich przenoszonych (np. sprzęt IT). Kiedy człowiek przejdzie przez bramkę, system odnotowuje jego pojawienie się w tym miejscu. Wystarczy do tego tag tekstylny umieszczony np. w odzieży roboczej lub etykieta przyklejona do laptopa.

Bramki liczą szybciej, niż człowiek

Takie rozwiązanie pozwala na dokładne śledzenie przepływu towaru, liczenie go i określanie miejsca jego składowania. Pomaga również w automatycznym przyjęciu towaru na magazyn lub w automatycznym wydaniu na zewnątrz.

Wszystko dzieje się automatycznie, więc nie ma mowy o fizycznym liczeniu lub kontrolowaniu zasobów czy produktów. W dodatku bramka ibcsGate jest mobilna i mało wymagająca jeśli chodzi o infrastrukturę w miejscu instalacji dlatego może zostać zamontowana w dowolnym miejscu.

źródło: www.rfid.com.pl

kontakt@rfid.com.pl

+48 18 44 21 666