Inteligentne Technologie

Elastyczna intralogistyka, czyli dlaczego warto postawić na robotyzację?

1 grudnia 2020

Szybka i skuteczna adaptacja do zmiennych warunków pozwala budować przewagę i często stanowi o sukcesie, czego dobitnym przykładem jest człowiek, który zdominował Ziemię.

Podobnie firmy dążące do sukcesu, funkcjonujące w niestabilnym otoczeniu rynkowym, do sprawnego modyfikowania swoich działań potrzebują efektywnej intralogistyki, opartej na nowoczesnych, zwinnych technologiach. Dlatego nie dziwi rosnąca popularność samojezdnych robotów mobilnych, które niczym silne i elastyczne mięśnie organizacji, połączone systemem informatycznym optymalizują przepływ materiałów.

Kiedy na pewno warto wdrożyć robota mobilnego?

Gdy lwia część czasu pracowników upływa na monotonnym przenoszeniu komponentów oraz gotowych produktów w obrębie magazynu i produkcji, to robot mobilny zdecydowanie może pomóc. Transport detali z miejsca na miejsce nie dostarcza firmie wartości, jest wydatkiem. Przez automatyzację tego transportu można zredukować koszty produkcyjne, jak również zwiększyć wydajność.

Podczas gdy robot będzie przewoził ładunki, ludzie będą mogli skoncentrować się na zadaniach wymagających użycia ich unikalnych zdolności i umiejętności. To tym ważniejsze w czasach, gdy niełatwo o znalezienie wykwalifikowanych osób do zespołu.

Implementacja mobilnego robota transportowego to też świetne rozwiązanie dla przedsiębiorstw, które chcą poprawić bezpieczeństwo. Roboty AMR (Autonomous Mobile Robots), takie jak MOBOT®AGV polskiej firmy WObit, spełniają restrykcyjne normy bezpieczeństwa, dzięki czemu mogą bezpiecznie pracować wśród ludzi. W wielu aplikacjach samojezdne roboty zastępują wózki widłowe prowadzone przez operatorów. Przez stosowanie precyzyjnych i powtarzalnych maszyn ogranicza się prawdopodobieństwo popełnienia błędów, których zbyt częstym wynikiem są wypadki czy uszkodzenia transportowanego ładunku. W obliczu pandemii koronawirusa warto zwrócić uwagę na to, że realizacja transportu ładunków przez roboty zamiast ludzi ogranicza konieczność poruszania się pracowników pomiędzy działami. W efekcie zmniejsza się ryzyko przenoszenia bakterii i wirusów w ramach zakładu, co wpływa na poprawienie bezpieczeństwa.

Gdy potrzeba elastyczności

Roboty mobilne MOBOT® to urządzenia o zoptymalizowanej, kompaktowej konstrukcji, sprawnie i bezpiecznie przemieszczające się w standardowych ciągach komunikacyjnych. W porównaniu do tradycyjnych metod transportu takich jak przenośniki rolkowe, łańcuchowe, samojezdne roboty mobilne zapewniają znacznie większą elastyczność, gdyż łatwo mogą zmienić swoją trasę przejazdu, a także realizować transport poprzecznie do ciągów komunikacyjnych. Nie zabierają też cennego miejsca i mogą dostarczać ładunki bezpośrednio do gniazd produkcyjnych w ilościach dostosowanych do bieżącego zapotrzebowania na materiały. Co istotne, ich wdrożenie jest szybkie i nie wymaga wprowadzania kosztownych zmian w infrastrukturze obiektu. System zarządzający pracą robotów można też zintegrować z oprogramowaniem zarządzającym przedsiębiorstwem (MES/ERP), co pozwala na lepszą kontrolę i optymalizację procesów intralogistycznych.

Wspomniana wcześniej swoboda zmiany trasy uzyskiwana jest dzięki m.in. autonomicznej nawigacji. W przypadku robotów MOBOT® jest to system LSM, tzw. free navigation, który do orientacji w przestrzeni wykorzystuje naturalnie występujące obiekty takie jak ściany i nie wymaga dodatkowych znaczników. System ten pozwala na autonomiczną i bezpieczną pracę robota, rozpoznawanie przeszkód i ich omijanie, jeśli pozwala na to miejsce na trasie, jak również bezpieczne zatrzymanie, gdy na drodze stanie człowiek. MOBOT®AGV mogą przewozić ładunki na duże odległości i docierać w trudno dostępne miejsca. Najszersze możliwości manewrów i zwrotność oferują modele wyposażone w specjalne koła Mecanum. Pozwalają one na uzyskanie ruchu w dowolnym kierunku i wykonywanie obrotów o 360 stopni. Wielokierunkowe rozwiązanie sprawdzi się w aplikacjach, w których konieczne jest manipulowanie ładunkami w wąskich ciągach komunikacyjnych oraz tam, gdzie ze względu na bardzo krótki czas cyklu, każda sekunda zaoszczędzona przez brak konieczności wykonywania dodatkowych manewrów pozwoli na wykonanie operacji w krótszym czasie.

Elastyczność robotów to też możliwość ich łatwej adaptacji do transportu różnorodnych wyrobów uzyskana poprzez prostą wymianę wózka/modułu do nadbudowy. Roboty MOBOT® mogą przewozić palety z towarem, kuwety wypełnione drobnymi detalami, a także gotowe produkty o rozmaitych gabarytach o masie od 100 do 1800 kg. Aby automatycznie pobierać/odkładać ładunki, MOBOT® może być wyposażony w automatyczne rolki czy system unoszenia ładunku. W zależności od potrzeb robot mobilny może współpracować z innym robotem, np. kobotem, jak też zostać zintegrowany z ramieniem robotycznym, czego przykładem jest MOBOT x Arm.

Intuicyjne, łatwe w konfiguracji i wszechstronne rozwiązanie

Rosnąca funkcjonalność oraz łatwość obsługi sprawiają, że roboty mobilne stają się coraz popularniejsze i zaczynają wkraczać także w inne dziedziny naszego życia, pozornie niezwiązane bezpośrednio z produkcją i logistyką. Mają na to też wpływ zmiany demograficzne, takie jak starzejące się społeczeństwo, stawiające przed nami nowe wyzwania w zapewnieniu efektywności łańcucha dostaw, a jednocześnie ergonomii pracy i produktów, które ułatwią życie coraz starszych ludzi. Zwiększające się zapotrzebowanie na komercyjne roboty społeczne, wspomagające ludzi w przenoszeniu ciężkich przedmiotów i odciążaniu nas od wykonywania monotonnych, powtarzalnych zadań dotyczy takich miejsc jak domy opieki, szpitale czy sklepy.

Właśnie w takich zadaniach doskonale sprawdzi się nowy robot mobilny MOBOT® TRANSPORTER U1 o udźwigu do 100 kg. Wyróżnia go wytrzymała i szczelna konstrukcja o stopniu ochrony IP65 oraz opcja wyboru kół, która pozwala na zastosowanie MOBOT®TRANSPORTER U1 także na zewnątrz budynków. Możliwość łatwego zamocowania niemal dowolnego wyposażenia, a także jego szybkiej wymiany pozwala na wykorzystywanie tego urządzenia do różnych zadań. MOBOT® TRANSPORTER U1 może wspomóc procesy w hotelach, szpitalach, na lotniskach czy w biurach. Doposażenie go w czujniki do kontroli temperatury lub jakości powietrza, pozwoli na realizację takich zadań jak nadzór i kontrola obiektów.

Wyposażenie tego robota można szybko i wygodnie dopasować do własnych potrzeb, korzystając z konfiguratora na stronie internetowej. Już w standardowej wersji otrzymuje się funkcjonalne i korzystne cenowo narzędzie do automatyzacji transportu. MOBOT® TRANSPORTER U1 jest przygotowany do szybkiej, samodzielnej integracji przez klienta. Jego programowanie zostało uproszczone do rozmiaru niewielkiej aplikacji w postaci samouczka, niewymagającej wcześniejszego doświadczenia w programowaniu. Ze względu na szybkie, samodzielne wdrożenie oraz niski koszt robota, czas zwrotu z inwestycji jest bardzo krótki. Nawet przy zastąpieniu pracy tylko jednej osoby w trybie jednozmianowym ROI wynosi 1 rok. Co więcej, zapowiadana przez Ministerstwo Rozwoju ulga na robotyzację pozwoli przedsiębiorcom odliczyć 50% kosztów poniesionych na inwestycję w robotyzację, niezależnie od wielkości i rodzaju branży. Tym samym w jeszcze większej ilości podmiotów opłacalna będzie implementacja robotów mobilnych takich jak MOBOT® TRANSPORTER U1.

Pozostaje sobie odpowiedzieć na pytanie, czy chcę skorzystać z możliwości, jakie daje elastyczna technologia i zbudować przewagę konkurencyjną, która pozwoli przetrwać trudny czas i wyjść z niego silniejszym?

źródło: www.wobit.com.pl