Zarządzanie

Jungheinrich jednym z 50 liderów zrównoważonego rozwoju i klimatu

23 grudnia 2020

Firma Jungheinrich dołączyła do inicjatywy „50 Liderów Zrównoważonego Rozwoju i Klimatu”, grupy międzynarodowych przedsiębiorstw z różnych branż, które postanowiły walczyć ze zmianami klimatycznymi i realizować 17 celów zrównoważonego rozwoju ONZ (UNSDG).

Zmiany klimatyczne to jeden z najpilniejszych problemów naszych czasów. W Jungheinrich traktujemy zrównoważony rozwój jako nasze zobowiązanie gospodarcze, ekologiczne i społeczne. Stąd nasz udział w inicjatywie 50 Liderów Zrównoważonego Rozwoju i Klimatu. Dzięki energooszczędnym wózkom widłowym i inteligentnym rozwiązaniom z zakresu automatyzacji zmniejszamy emisję CO2 w intralogistyce, przyczyniając się tym samym do wygrania wyścigu ze zmianami klimatu – wyjaśnia dr Lars Brzoska, prezes zarządu Jungheinrich AG.

W niedawno przedstawionej Strategii 2025+ firma jeszcze mocniej położyła nacisk na kwestie środowiska naturalnego, stawiając sobie ambitne cele. Grupa dąży do osiągnięcia neutralności pod względem emisji CO2. Dr. Brzoska wyjaśnia:

Dla Jungheinrich, firmy rodzinnej, zrównoważony rozwój oznacza połączenie rozwoju firmy z aspektami społecznymi i ekologicznymi. To motywuje nas do kształtowania przyszłości nie tylko naszej branży.

W sektorze budowy maszyn Jungheinrich już teraz należy do dwóch procent firm – liderów w zakresie zrównoważonego rozwoju. Przedsiębiorstwo zajmuje wiodącą pozycję w zakresie efektywności energetycznej w magazynie oraz opracowywaniu innowacyjnych systemów zarządzania energią. Około 98 procent produkowanych urządzeń jest zasilanych elektrycznie. Firma stawia na napędy elektryczne od początku swojego istnienia, tj. od 1953 roku. Obecnie na całym świecie użytkuje się ponad 1 000 000 akumulatorowych wózków widłowych Jungheinrich. Żadna inna firma intralogistyczna nie stawia tak konsekwentnie na technologię litowo-jonową. W produkowanych przez siebie akumulatorach Jungheinrich wykorzystuje ogniwa nie zawierające kobaltu. Wózek widłowy z li-ion emituje do 52 procent mniej CO2e w porównaniu z urządzeniami z silnikiem diesel. Jungheinrich wnosi znaczący wkład w ochronę klimatu również dzięki regeneracji wózków widłowych. Proces remanufacturingu maszyn znacznie ogranicza zużycie surowców i energii. W ten sposób można zaoszczędzić około 80 procent emisji CO2e. Dzięki profesjonalnej, wieloetapowej regeneracji używane urządzenia działają i wyglądają jak nowe.

Jungheinrich jest pionierem także w obszarze automatyzacji i cyfryzacji. Idealna komunikacja urządzeń z zakresu techniki magazynowej, wózków widłowych i oprogramowania sprawia, że ludzie i maszyny doskonale ze sobą współpracują i uzupełniają się. Na małą skalę widać to podczas pracy automatycznych systemów transportowych, na dużą zaś w zautomatyzowanych magazynach wysokiego składowania o wysokości ponad 40 metrów. Rozwiązania automatyczne minimalizują ryzyko błędów, pozwalają uniknąć zbędnych tras przejazdu, powodują zmniejszenie liczby wypadków i przyczyniają się do zmniejszenia zużycia energii i emisji szkodliwych substancji. Warto wspomnieć przy tym, że firma Jungheinrich wraz z partnerem biznesowym opracowała w pełni zautomatyzowane rozwiązanie dla „rolnictwa wertykalnego”. Kluczowym czynnikiem było wykorzystanie inteligentnych rozwiązań w celu osiągnięcia maksymalnego stopnia wydajności i zrównoważonego rozwoju. Świeżą sałatę można wyprodukować na środku pustyni. W porównaniu z uprawą tradycyjną system zużywa o 90 procent mniej wody i całkowicie eliminuje użycie pestycydy.

Źródło: Jungheinrich