Magazyn

GLP z rekordowym poziomem wynajmu oraz nowych inwestycji na świecie

8 lutego 2021

GLP wynajęła klientom w 2020 roku ponad 22,7 mln mkw. powierzchni magazynowo-produkcyjnych, co stanowi wzrost o 57% w porównaniu z rokiem 2019. GLP rozpoczęło też nowe projekty o łącznej powierzchni 5,6 mln mkw., na które przeznaczy 5,3 mld dolarów – trzy czwarte więcej niż rok wcześniej.

Głównym powodem rosnącego popytu na nieruchomości logistyczne pozostaje wysoka aktywność branży e-commerce w dobie pandemii. Około 40% powierzchni wynajętej w budynkach GLP zajmują firmy właśnie z tego sektora – dla porównania, jeszcze pięć lat temu odsetek ten wynosił około 20-25%. Nowe oblicze rynku kształtuje też zwiększone zapotrzebowanie na technologie stosowane w budynkach. W Europie GLP wynajęło w 2020 roku 1 mln mkw. przestrzeni logistycznych – o 69% niż rok wcześniej. Wśród nowych oraz przedłużających umowy klientów znalazły się m.in. takie firmy jak Amazon, DHL, Leclerc, ID Logistics, Royal Mail, XPO Logistics czy SF Express. Miniony rok był dla GLP także najbardziej aktywnym jeśli chodzi o działalność w Europie – firma rozpoczęła tu realizację projektów o wartości 813 mln dolarów (wzrost o 113% rok do roku), a także stała się właścicielem portfela nieruchomości w Europie Środkowo-Wschodniej oraz pozyskała dodatkowe grunty pod przyszłe przedsięwzięcia.

W Chinach GLP wynajęło w 2020 roku o 53% więcej powierzchni niż rok wcześniej – łącznie 18,7 mln mkw. W samej końcówce roku sfinalizowano umowy z sześcioma największymi graczami na rynku e-commerce, którzy w budynkach GLP wynajęli 370 tys. mkw. powierzchni. Firma rozpoczęła w Chinach nowe projekty o łącznej wartości 1,8 mld dolarów w 25 lokalizacjach, w tym budowę inteligentnego centrum dystrybucji o powierzchni 130 tys. mkw. dla jednej z największych na świecie firm z branży sportowej.

W Japonii GLP zakończyło rok z najwyższym w historii wynikiem działalności w tym kraju, wynajmując 1,6 mln mkw. przestrzeni logistycznych i umacniając się na pozycji lidera rynku. Firma rozpoczęła też nowe inwestycje o łącznej wartości ponad 2,4 mld dolarów.

W Indiach GLP wynajęło w zeszłym roku 5,6 mln mkw. – wzrost o 36% rok do roku. W tym przypadku na wynik miało też zapotrzebowanie ze strony międzynarodowych producentów przemysłowych.

W Brazylii GLP osiągnęło w 2020 roku wynik na poziomie 1,1 mln mkw. wynajętej powierzchni – dwa razy więcej niż rok wcześniej. Aż 65% umów zostało zawartych z operatorami e-commerce. Rozpoczęto też budowę nieruchomości o łącznym metrażu 650 tys. mkw. – najwięcej ze wszystkich firm w branży.

źródło: www.glp.com/eu/pl/home/